Český akciový index PX letos klesl o devět procent

foto Vývoj indexu PX na PCPP v roce 2018.

Praha - České akcie letos klesly podle indexu PX o devět procent, index končí rok na 986 bodech. Pražská burza propadla hlavně v prosinci. Vyplývá to z dnešních výsledků burzy. Mezi nejziskovější patřily akcie Avastu a ČEZ. Největší propad zaznamenaly akcie CME. Loni stouply akcie o 17 procent, předloni ztratily podle PX čtyři procenta.

Na nejvyšších úrovních se domácí akcie obchodovaly na začátku roku, průběžné zisky postupně vyprchávaly a v závěru roku se index PX propadl do výrazného záporu. Prosincový propad domácích akcií souvisel s výprodeji na globálních trzích, kde panovala nervozita ohledně dalšího vývoje obchodních sporů mezi USA a Čínou, nejistota spojená s brexitem a v obecné rovině se zpomalujícím růstem globální ekonomiky. Při zohlednění dividend byly domácí akcie ve ztrátě zhruba čtyři procenta, uvedl analytik Fio Banky David Brzek.

"Pražská burza v letošním roce ztratila okolo devíti procent, což lze považovat za poměrně výrazný pokles. Na druhou stranu souhrnný index evropských burz (Stoxx Europe 600) odepisuje v letošním roce okolo 14 procent," řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Pražská burza tedy svou výkonností překonala výkonnost evropských burz, dodal.

Nejlépe se v letošním roce dařilo akciím softwarové firmy Avast, které se od svého květnového debutu na londýnské burze zhodnotily o 28 procent. Pozitivní výkonnost odráží podle Pfeilera rostoucí zájem investorů o perspektivní odvětví kyberbezpečnosti. Nejhlouběji v záporném teritoriu skončila mediální skupina CME, jejíž akcie ztratily 38 procent hodnoty. Za takto slabou výkonností stojí zejména stagnace hospodářských výsledků a nevyplacení dividendy v roce 2018.

Z akcií, které se obchodovaly na trhu celý rok, dosáhl nejvyšší výkonnosti jednoznačně ČEZ. Zhodnocení pro investory při zohlednění dividendy přesáhlo 13 procent. Největší ztrátu z velkých emisí zaznamenaly akcie Erste Group, když titul výrazně negativně reagoval v závěru roku na nově schválené daně v Rumunsku. Banka oslabila o více než 15 procent. Ztrátu přes 30 procent si přes zlepšené hospodaření připsala Kofola. Pokles primárně souvisel s odchodem polského minoritního akcionáře a tlakem spojeným s prodejem jeho akcií v rámci zrychleného úpisu, vysvětlil Brzek.

Koruna posílila vůči euru i dolaru, pražská burza přerušila sérii poklesů

Česká měna dnes posílila vůči oběma hlavním světovým měnám. K 17:00 zpevnila oproti předchozímu závěru k euru o osm haléřů na 25,74 Kč/EUR a k dolaru o 12 haléřů na 22,51 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza dnes přerušila sérii oslabení. Index PX stoupl o 0,88 procenta na 986,56 bodu. Nahoru burzu táhly hlavně akcie ČEZ a Erste.

Posílení za dnešek i čtvrtek smazalo ztráty, které českou měnu postihly před vánočními svátky. Koruna před Vánocemi oslabovala po očekávaném rozhodnutí bankovní rady České národní banky neměnit úrokové sazby.

Pražská burza dnes přerušila sérii oslabení. Index PX stoupl o 0,88 procenta na 986,56 bodu. Nahoru burzu táhly hlavně akcie energetické firmy ČEZ a bankovní skupiny Erste. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Burzu v posledních dnech postihlo osm oslabení v řadě. Index PX tak spadl na nejnižší úroveň od konce června 2017. Dnes část ztrát smazala po posílení většiny hlavních emisí. Zdražily i akcie ČEZ a Erste, které se podílely zhruba na třetině z celkového objemu obchodů na burze.

Cenné papíry ČEZ si připsaly 1,13 procenta na 535 korun a akcie Erste 1,61 procenta na 747 korun. Nejvýrazněji zdražily akcie softwarové společnosti Avast, a to o 3,16 procenta na 81,50 koruny. Naopak největší propad postihl cenné papíry textilní společnosti Pegas Nonwovens, které zlevnily o 0,74 procenta na 806 korun. 

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,82 25,74
Kč/USD 22,63 22,51

 

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze v týdnu mírně posílily o 0,3 procenta

Akcie na pražské burze v tomto týdnu mírně posílily. Index PX přidal 0,3 procenta a zakončil tak rok na 986,5 bodu. Za celý rok ztratil 8,5 procenta. Vyplývá to z výsledků burzy. V týdnu se dařilo nejvíce opět akciím antivirové společnosti Avast, naopak největší pokles postihl znovu akcie mediální skupiny CME. Minulý týden akcie propadly o 4,4 procenta.

"Vánoční týden patřil vysoké rozkolísanosti především v zámoří. Hlavní americké indexy předvedly ve středu největší jednodenní nárůst od března 2009. To dopomohlo i celkovému kladnému vyznění uplynulého týdne s růstem o tři procenta. Nicméně šlo jen o mírné odmazání předešlých ztrát, které naopak posunuly prosincový výkon mezi nejhorší v historii vůbec," popsal dění na trzích analytik J&T Banky Pavel Ryska. Domácí trh byl podle něj zčásti ovlivněn pozitivní náladou ze zámoří.

Z pohledu celého týdne nejvíce rostly akcie Avastu, které posílily o 4,5 procenta na 81,5 Kč. I během Vánoc se podařilo akciím Avastu odolat výraznějšímu prodejnímu tlaku.

Naopak nejhůře se opět dařilo společnosti CME, které oslabily o 2,7 procenta na 62,3 Kč. Důvodem je pokračující tlak v zámoří a absence skokového růstu, který u ostatních technologických firem v průběhu týdne nastal. Situace v Rumunsku, které chystá nové sektorové daně, společnosti rovněž nepomáhá. Investoři se snaží vyhnout jakémukoliv propojení s Rumunskem.

Přelom roku bude opět ovlivněn volnými dny. V ČR a většině Evropy se neobchoduje až do středy, na některých trzích pouze v pondělí dopoledne. V USA je trh uzavřen jen v úterý.

"Očekáváme, že bude na trhu přetrvávat vysoká rozkolísanost. Investoři budou analyzovat, zda současné ceny jsou již zajímavé, nebo je nadcházející vývoj v ekonomice a politice odpovídající aktuálním valuacím (ohodnocení akcií). Dění kolem obchodních vyjednávání mezi USA a Čínou či kolem brexitu mohou být témata, která budou nadále vyvolávat ostrou tržní reakci na obě strany. Významnější události v kalendáři na první týden roku 2019 nejsou," uvedl analytik.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 7. prosince 2019

Očekáváme v 7:00 6°C

Celá předpověď