Český akciový index PX letos klesl o 18 procent na 918 bodů

foto Pražská akciová burza, burzovní palác - ilustrační foto.

Praha - České akcie letos klesly podle indexu PX téměř o 18 procent, index končí pololetí asi na 918 bodech. Vyplývá to z dnešních výsledků burzy. Nejziskovější byly akcie výrobce nápojů Stock Spirits. Největší propad zaznamenaly akcie bank Monety, Erste a Komerční banky, které přišly o více než třetinu hodnoty. Loni stouply tuzemské akcie o 13 procent.

"Akcie na pražské burze, měřené indexem PX, přinesly za poslední půlrok investorům krušné chvíle. A zatímco pozitivní zprávy ze světa se projevily jen nepatrným růstem, tak korovavirová pandemie srazila cenu českých akcií o to výrazněji," řekl ČTK Dušan Jilčík ze společnosti Startepo. Lednový optimismus z konce obchodní války mezi USA a Čínou pomohl indexu PX dosáhnout vrcholu 24. ledna na 1143 bodech. Naopak černým dnem byla středa 18. března, kdy se index PX propadl až k 690 bodům, které představovaly pokles o 38 procent od začátku roku.

"Index PX od začátku roku oslabil pod vlivem koronavirové krize o 17,7 procenta. Pokud bychom vzali v potaz i vyplacené dividendy, činil by pokles 16,8 procenta," uvedl analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Následné ekonomické stimuly ve světě vzbudily zájem o české akcie, ale i tak pražská burza ztrácí za letošek téměř 18 procent, zatímco německý index DAX byl v minusu 7,2 procenta nebo americký index S&P v minus 4,8 procenta, podotkl Jilčík.

Nejlepší výkonnost si připsaly akcie společnosti Stock Spirits Group, které posílily o 11,5 procenta. Prodeje alkoholu nejsou výrazněji zasaženy probíhající koronavirovou pandemií. Na druhém místě skončil výrobce antivirových programů Avast, který přidal 10,4 procenta. Pandemie neuštědřila perspektivnímu sektoru kyberbezpečnosti výraznější ránu, upozornil Pfeiler.

Nejhlouběji do záporného teritoria propadly od začátku roku banky. Moneta ztratila více než 37 procent, Erste 36 procent a Komerční banka 34 procent. Finanční domy jsou úzce propojeny s výkonem českého hospodářství. Citelné oslabení tuzemské ekonomické aktivity nutí peněžní ústavy vytvářet rezervy vůči problémovým půjčkám. Tyto rezervy znamenají nižší zisky, podotkl Pfeiler.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je čtvrtek 21. ledna 2021

Očekáváme v 11:00 3°C

Celá předpověď