České dráhy zdraží jízdné o 2,5 procenta a zvýší počet spojů

foto Železnice - vlak - rychlík - koleje - ilustrační foto.

Praha - České dráhy (ČD) od 9. prosince zdraží jízdenky o 2,5 procenta. Důvodem je letošní růst inflace. ČD rovněž v příštím roce navýší počet vlaků na průměrných 7223 spojů denně, což je o 182 spojů více, než letos. Na tiskové konferenci to řekl člen představenstva ČD Michal Štěpán.

"S posílením dopravy počítáme v novém jízdním řádu. Vracíme se k modelu se základním dvouhodinovým intervalem vlaků SC Pendolino a k tomu přidáváme další expresy do Varšavy, Krakova, Žiliny nebo Opavy," uvedl Štěpán. Vedle toho ČD posílí kapacitu ve vlaku Metropolitan z Budapešti přes jižní Moravu do Prahy.

Štěpán dále řekl, že dopravce zvažuje zavedení povinných místenek ve všech vlacích na komerčních linkách mezi Prahou a Ostravou. Jasno by společnost měla mít do konce roku, nový jízdní řád tak zatím odstartuje bez plošného zavedení povinně místenkových vlaků na těchto linkách. Dopravce chce znát výlukový plán Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), protože nepravidelnosti v dopravě podle něj mohou tento systém narušit.

Další změnou by mělo být zrychlení dopravy mezi Prahou a západními Čechami. Vlaky by na trase do Plzně a dalších měst na trase měly díky nedávnému otevření Ejpovických tunelů zrychlit o více než deset minut. Díky tomu zrychlí i spojení do Mnichova.

Vlaky ČD přepravily během tří čtvrtletí letošního roku 133,7 milionu cestujících, což je zhruba o 2,8 milionu více než za stejné období loni. Skupině České dráhy v prvním pololetí klesl zisk na 262 milionů korun, což je meziročně o 275 milionů méně. Tržby skupiny se ale meziročně zvýšily zhruba o 618 milionů na 17,35 miliardy korun. Do skupiny patří vedle osobního dopravce ČD Cargo, ČD Telematika nebo Výzkumný ústav železniční.

České dráhy rozšíří připojení k internetu do 300 dálkových vozů

České dráhy pokryjí většinu svých dálkových vlaků připojením k internetu. Palubní Wi-Fi chce státní dopravce nainstalovat celkem do přibližně 300 rychlíkových vozů. Na tiskové konferenci to uvedl Štěpán. Připojení ve vlacích nabízejí i konkurenční dopravci.

"Po určitém zpoždění se nám podaří v novém jízdním řádu nabídnout Wi-Fi připojení k internetu v 829 vlacích, které budou mít službu uvedenou přímo v jízdním řádu. Je to více než čtvrtinový nárůst," uvedl Štěpán. Do konce letošního roku by mělo připojení přibýt do 92 vozů, v příštím roce to bude dalších přibližně 200 vagonů. Celkem by tak mělo být internetovým připojením vybaveno 325 dálkových vlaků, což je více než polovina, které dráhy vypravují. Dalších 500 vlaků s Wi-Fi jezdí v regionální dopravě. V lokální dopravě však jde jen o malou část vozů, které dráhy pravidelně vypravují. Další desítky vozů by měly mít podle dopravce Wi-Fi i bez uvedení v jízdním řádu.

Nově by se tak připojení mělo v novém jízdním řadu objevit například na expresech Praha-České Budějovice-Linec, rychlících Praha-Ústí nad Labem-Cheb, Praha-Plzeň-Klatovy, Praha-Hradec Králové-Trutnov nebo Praha-Olomouc-Luhačovice. Instalaci připojení zařizuje dceřiná společnosti DPOV, cenu instalací společnost neuvedla.

Připojení k Wi-Fi nabízejí i někteří konkurenční dopravci, RegioJet a Leo Express poskytují připojení k internetu podle svých nabídek ve všech svých vozech.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 17. listopadu 2019

Očekáváme v 17:00 12°C

Celá předpověď