Česká zbrojovka boduje s CZ BREN 2 BR

foto Útočná puška CZ BREN 2 BR od České zbrojovky.

Tradiční český výrobce reaguje na renesanci základních zbraní jednotlivce ve výkonnějších rážích. Důvodem je charakter současných asymetrických ozbrojených konfliktů, v nichž hraje významnou roli schopnost „přestřílet“ protivníka. Zatímco dlouho dominující náboj střední balistické výkonnosti 5,56×45 NATO má maximální účinný dostřel kolem 600 metrů, jeho předchůdce 7,62×51 NATO dosáhne až k 800 metrům. Pokud není podmínkou bodová přesnost, doletí ještě dál.

Fotogalerie

Podnik se sídlem v Uherském Brodě, který se jedním z hlavních partnerů letošních Dnů NATO v Ostravě, se v roce 2006 vrátil na trh útočných pušek s modelem CZ 805 BREN. Po osmi letech zkušeností z něj vznikla nová zbraň: je jím výrazně odlehčený a ergonomicky zdokonalený model CZ BREN 2 v rážích 5,56×45 NATO a 7,62×39. V roce 2018 nabídku doplnila varianta CZ BREN 2 BR (Battle Rifle) ve výkonné ráži 7,62×51 NATO.

Tento model těží ve své konstrukci z bohatých zkušeností České zbrojovky s útočnými puškami CZ 805 BREN a CZ BREN 2. V současné podobě má hlaveň dlouhou 407 mm (16“), jeho základním konstrukčním materiálem je lehká hliníková slitina. Závěr je uzamčen rotací závorníku. Automatika je poháněna spalnými plyny odebíranými z vývrtu hlavně a působícími na píst s krátkým zdvihem – toto řešení představuje ideální kompromis mezi vysokou přesností a maximální funkční spolehlivostí.

Polymerový kompozit s uhlíkovým vláknem

Snadno ovladatelný regulátor odběru spalných plynů zaručuje spolehlivou funkci i v případě, kdy je zbraň nucena fungovat bez řádné údržby nebo v nepříznivých klimatických podmínkách. Zásobník s impozantní kapacitou 25 nábojů je originální konstrukce České zbrojovky. Vyrábí se z vysoce odolného černého polymeru, snadnou vizuální kontrolu počtu zbývajících nábojů umožňuje průhledné okénko na zadní stěně. Do zbraně se zásobník vkládá suvně.

Pažba je z polymerového kompozitu vyztuženého uhlíkovým vláknem. Díky umístění vratné pružiny v pouzdře závěru může být pažba nejen teleskopická, ale i sklopná (doprava). Stejný uzel používají útočné pušky CZ BREN 2 v rážích 5,56×45/7,62×39. V případě potřeby je možné střílet i se sklopenou pažbou. Pistolová rukojeť, s ergonomií poučenou rukojeťmi moderních pistolí CZ, obsahuje dutinu pro uložení například náhradní baterie k zaměřovači nebo jiného drobného příslušenství.

Na pouzdro závěru plynule navazuje kovové předpažbí. Na jeho přední hraně a na zadní části pouzdra závěru jsou po obou stranách oka na upevnění nosného popruhu. Na prakticky celé horní ploše pouzdra závěru a předpažbí se nachází dlouhá lišta podle MIL-STD-1913 (Picatinny) pro montáž mechanických mířidel či optických nebo elektronických zaměřovačů podle volby střelce. Délka lišty umožňuje i snadnou tandemovou instalaci třeba zaměřovacího dalekohledu s noktovizní nebo termovizní předsádkou.

Další poměrně dlouhá lišta se nachází na spodní ploše předpažbí. Umožňuje instalaci svítilen, laserových značkovačů, stejně jako podvěsného granátometu nebo oblíbené přední svislé rukojeti. Na stranách předpažbí jsou přesné závitové otvory umožňující připevnění dalších instalačních lišt podle potřeby uživatele.

Přibyla napínací rukojeť

Voják pod tlakem reálné bojové situace nemá čas přemýšlet o ovládacích prvcích, musí se plně spolehnout na svalovou paměť. Proto jsou veškeré ovládací prvky modelové řady CZ BREN 2 umístěny v podstatě identicky jako u útočných pušek M16/M4, které v tomto ohledu představují globální etalon. Stejně řešena je i bojová puška CZ BREN 2 BR.

Volič režimu střelby je vyveden na obou stranách pouzdra závěru nad pistolovou rukojetí, má polohy zajištěno, jednotlivými ranami a dávkou. Páčka není veliká, ale ovládání palcem ruky držící rukojeť zbraně je pohotové a jisté. Záchyt zásobníku je na obou bocích zásobníkové šachty, nad ním se nachází záchyt závěru. Druhý ovladač záchytu závěru je „stolička“ uvnitř lučíku spouště.

Jedinou výjimkou oproti zbraním M16/M4 je napínací rukojeť na boku horní části pouzdra závěru. Napínací rukojeť se při střelbě nepohybuje. V rámci základní demontáže je přemístit ji podle preference a potřeb střelce z levé strany na pravou.

Pokud se zákazník v minulosti dobře sžil se zbraněmi typu M16/M4, přechod na CZ BREN 2 BR pro pro něj krátký a snadný. Ještě jednodušším se stane, pokud byl zvyklý na zbraně z rodiny AR-10 v ráži 7,62×51 NATO. Po používání útočné pušky CZ BREN 2 v rážích 5,56×45/7,62×39 budou svaly a prsty zacházet s modelem BR s důvěrnou jistotou.

Stavitelná pažba uživateli zajistí, že mu model CZ BREN 2 BR sedne do ramene za všech okolností stejně přesně a rychle, ať má na sobě má zimní výstroj a taktickou vestu, nebo lehkou letní blůzu. Lineární koncepce zpříjemňuje vnímání zpětného rázu a omezuje zdvih hlavně při střelbě. O něco vyšší hmotnost ve srovnání s puškami v rážích 5,56×45/7,62×39 zbraň příjemně zklidňuje a stabilizuje.

Větší výkon a dostřel

V současných ozbrojených konfliktech hraje stále významnější roli schopnost první účinně zasáhnout nepřítele. Za tímto účelem jsou už na úrovni mužstva zařazovány do výzbroje moderní bojové pušky v osvědčené ráži 7,62×51 NATO, které se stávají „silnýma a dlouhýma rukama“ jednotky. V malých počtech, nicméně v určitých situacích, právě tyto zbraně rozhodují výsledek střetnutí.

Model CZ BREN 2 BR je nepochybně velmi podařenou bojovou puškou. Ve srovnání s útočnými puškami CZ BREN 2 je těžší jen o zhruba 600 gramů, jinak si zachovává všechny přednosti, jimiž tato řada vyniká. Jsou to vysoká přesnost, spolehlivost za všech klimatických podmínek a nadstandardní ergonomická přívětivost. Zároveň nabízí podstatně větší výkon a dostřel.

Pokud použije voják právě tuto zbraně, má velkou šanci, že bude rychlejší a protivníka zasáhne dříve. Pokud se tak stane, díky výkonu použitého náboje už zasažený nikomu neublíží.

Česká zbrojovka’s CZ BREN 2 BR represents another forward step

In 2006, the Uherský Brod-based firearms manufacturer – which is also one of the main partners of this year’s Dny NATO (NATO Days) event in Ostrava – returned to the assault rifle market with the release of the CZ 805 BREN. Eight years later, the CZ BREN 2 came on the market, offering a significantly lighter and more ergonomic assault rifle, available in the 5.56×45mm NATO and 7.62×39mm calibres. In 2018, this selection was expanded to include the CZ BREN 2 BR (Battle Rifle) in the 7.62×51mm NATO calibre.

The above serves as a response by the traditional Czech arms manufacturer to a renaissance in the high-powered assault and battle rifle market. The reason for this is the nature of many of the world’s contemporary asymmetric armed conflicts, in which the ability to surmount the firepower of the opposing side plays a crucial role. While the long-dominant 5.56×45mm NATO intermediate cartridges have a maximum effective range of 600m, its forerunner, the 7.62×51 NATO has a range of up to 800m. And if precision targeting is not sought, its range is even greater.

The construction of the CZ BREN 2 BR model reflects Česká zbrojovka’s considerable experiences producing the CZ 805 BREN and CZ BREN 2 assault rifles. Its barrel is 407 mm (16”) in length, and is chiefly made from light aluminium alloy. The breech is locked via a rotating breechblock. The automatic function is driven by combustion gases tapped from the barrel that regulate a short-stroke piston – this solution represents an ideal compromise between high precision and maximum functional reliability.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 7. srpna 2020

Očekáváme v 15:00 29°C

Celá předpověď