Češi před začátkem topné sezony řeší energie, preferují fixace

foto Topení, termostat - ilustrační foto.

Praha - Češi začali před začátkem topné sezony více než dříve řešit ceny energií a nové smlouvy na dodávky elektřiny a plynu. Zájem o srovnání nabídek nyní vzrostl oproti letošnímu jaru dvojnásobně. Spotřebitelé přitom stále častěji upřednostňují dlouhodobé kontrakty. Až čtyři pětiny lidí, kteří v posledních týdnech uzavírali novou smlouvu nebo měnili dodavatele energií, zvolili dlouhodobou fixaci, tedy smlouvu na dva až tři roky. Vyplývá to z dat portálu Ušetřeno.cz, který srovnává cenové nabídky energetických dodavatelů.

Dodavatelé energií v Česku během letošního roku postupně snižují ceny energií pod úroveň vládního cenového stropu. Průměrná obchodní cena elektřiny se podle indexu Ušetřeno.cz, který vychází z nabídek sedmi největších českých dodavatelů, od začátku tohoto roku snížila o téměř 23 procent z lednových 4912 Kč za megawatthodinu (MWh) na 3787 Kč bez DPH v srpnu.

"Nižší ceny především slouží k nalákání nových zákazníků," uvedl energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz Tomáš Vrňák. Na poslední zlevňování ovšem podle dat portálu začali spotřebitelé více reagovat než dříve. "Vidíme, že lidé po zkušenostech z minulého roku ceny energií před topnou sezonou aktivně řeší. Oproti březnu letošního roku se zájem o srovnání zdvojnásobil," podotkl Vrňák.

Zákazníci podle dat portálu stále více preferují dlouhodobé závazky, které jim zajišťují stabilní ceny po dobu smlouvy. V současné době je upřednostnily čtyři pětiny zákazníků, kteří uzavírali novou smlouvu. Většinou se jedná o fixace na dva až tři roky. Důvodem jsou podle portálu obavy z kolísavosti trhů s energiemi.

Kvůli růstu cen na velkoobchodních burzách česká vláda pro letošní rok stanovila cenové stropy na 5000 korun za MWh elektřiny bez DPH a 2500 korun za MWh plynu. Na začátku roku dodavatelé zpravidla nabízeli tyto ceny, postupně je ovšem snižují. V posledních týdnech představili nové nabídky například E.ON, innogy, Pražská energetika, ČEZ, Pražská plynárenská nebo MND. Nové nabídky chystají i další dodavatelé.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď