Češi exportují celé nemocnice, spojí síly při dobývání trhů

foto České firmy se podílely také na stavbě a vybavení nemocnice Owendo (na snímku) v Gabonu. Foto: VAMED Health Projects CZ

Obyvatelé Ghany při slavnostních ceremoniích po celé zemi děkovali tancem a potleskem dodavatelům deseti nových poliklinik. Tak referoval český obchodní rada v Ghaně Tomáš Zázvorka o nedávném oficiálním předání zdravotnických zařízení v hodnotě stovek milionů korun, které z větší části vybudovaly české firmy.

Finálním dodavatelem byla stejně jako v případě dalších vývozů celých nemocnic do zemí v různých koutech světa společnost VAMED Health Projects CZ, projekty podpořila státní pojišťovna EGAP.

Český velvyslanec Rudolf Hykl zase informoval o tom, jak guvernér provincie Eastern Highlands v Papui – Nové Guineji oceňoval kvalitní práci českých firem, které stavěly diagnostické a chirurgické centrum tamní nemocnice Goroka. Také tady šlo o nedávno ukončený projekt a kompletní dodávku zastřešenou firmou VAMED Health Projects CZ s pojištěním EGAP.

Vyjádřeno s nadsázkou, potěšení bylo na obou stranách. „České firmy si v Papui-Nové Guineji pochvalovaly pracovní morálku, manuální zručnost a technickou učenlivost tamních pracovníků,“ upozornil v rozhovoru pro MED generální ředitel EGAP Jan Procházka.

Na projektu v Goroce se podle něj podílelo více než třicet českých firem. Zajišťovaly dodávky diagnostických a terapeutických přístrojů, vybavení laboratoří, dodávky ventilátorů, klimatizace nebo elektrických rozvodů, a také dokončovací stavební práce.

Projekty, kdy se spojili čeští výrobci zdravotnických prostředků, nejsou nijak výjimečné. Kromě Papuy-Nové Guineje a Ghany pojišťovna EGAP podpořila zdravotnický export také do Laosu, Gabonu, Trinidadu a Tobago, Kazachstánu nebo Kolumbie. Celkový objem podpořeného vývozu přesahuje 13 miliard korun. A v Papui-Nové Guineji již odstartoval další projekt přestavby nemocnice Boram General Hospital v severozápadní části země.

Rozvojová pomoc, nové trhy

Ukazuje se, že velmi perspektivními trhy se pro české exportéry stávají rozvojové země, které projevují zájem právě o dodávku celých nemocnic a poliklinik. Guvernér Numu při setkání s velvyslancem Hyklem zdůrazňoval sociální a zdravotní přínos projektu Goroka nejen pro jeho provincii, ale i pro okolní hornaté oblasti Papuy-Nové Guineje.

Podobně zaměřený export nyní hodlá povzbudit pražské ministerstvo zahraničí podporou takzvaných sektorových platforem. České programy rozvojové spolupráce tím dostanou čerstvý impuls, mají více vyhovovat potřebám i konkrétním požadavkům chudších zemí a zároveň nabídnout nové příležitosti tuzemským společnostem – včetně vývozců zdravotnických prostředků. „Sektorové platformy by měly malým i velkým firmám usnadnit sdružování do konsorcií, posilovat vzájemnou spolupráci a synergii,“ uvádí Václav Bálek, ředitel Odboru rozvojové spolupráce v Černínském paláci.

Výkonná ředitelka Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků (AVDZP) Jana Vykoukalová vítá také to, že v rámci projektů sektorových platforem se počítá s užší spoluprací mezi firmami, univerzitami a výzkumnými ústavy.

Vývoz celých nemocnic je možné označit za export s vyšší přidanou hodnotou, i když míří na trhy rozvojových zemí. Jde totiž o dodávku kompletního vývozního celku na klíč, kdy české firmy mají více než poloviční podíl na celkové hodnotě projektu. „Jednotlivé firmy dodávají hotové, technicky špičkové výrobky a také zajišťují související i navazující služby,“ argumentuje Jan Procházka.

Interaktivní katalog

Platformou pro spojování sil českých firem v rámci exportu se stále více stává právě zmiňovaná asociace AVDZP. „Chystáme prezentaci nabídky jednotlivých produktů, a to i ve formě interaktivního katalogu. Ukážeme potenciálním zájemcům, jak jsou české firmy schopny poskládat dohromady celou nemocnici,“ říká Jana Vykoukalová. Zahraniční partneři si budou moci vybrat, co konkrétně si od Čechů koupí – pokud se tedy rovnou nerozhodnou pro kompletní dodávku jako Ghaňané či Papuánci.

Podobné spojování sil v rámci celého odvětví podle Vykoukalové navazuje na předchozí aktivity jednotlivých firem, ke kterým se přidávají další společnosti. Kupříkladu firmy Linet, MZ Liberec a TSE České Budějovice přišly s konceptem společné nabídky nemocničních pokojů či porodních sálů, kdy se ukazují možné synergie výrobců jednotlivých zařízení – nemocničních lůžek, gynekologických křesel i porodních postelí v případě Linetu, rozvodů medicinálních a technických plynů z Liberce, elektrotechniky a inkubátorů z Českých Budějovic.

Další aktivní firmou, která se orientuje na dodávky stavebních a technologických celků pro zdravotnická zařízení, je také Block z Valašského Meziříčí.

Firmou, která šíří slavné jméno českých zdravotnických prostředků v zahraničí, je bezpochyby výrobce nemocničních lůžek Linet. Pokud by si ale někdo představoval, že společnost, jež se postupně propracovala do absolutní světové špičky, se nyní nebude příliš ohlížet na ostatní české výrobce, není tomu tak. Velkým zastáncem spojování sil je také generální ředitel Linetu Tomáš Kolář. „Díky takové spolupráci mohou české firmy více zaujmout zákazníka,“ zdůrazňuje.

Know-how se nevypařilo

Tomáš Kolář připomíná, že Češi mají na co navazovat. Bývalé Československo bylo největším výrobcem zdravotnické techniky pro celý východní blok. „Toto know-how se nevypařilo, zůstala tu schopnost vyvíjet i vyrábět kvalitní produkty,“ uvádí šéf Linetu. Horší situace byla po sametové revoluci se schopností českých firem dobývat nové trhy. „Obchodovat jsme se učili,“ popisuje Tomáš Kolář tu hlavní výzvu, se kterou se muselo celé české odvětví zdravotnických prostředků poprat.

Nejnovější aktivity ale naznačují, že ani v obchodu a marketingu na tom nebudou české firmy do budoucna vůbec špatně.

Velký význam mají podle zástupců jednotlivých firem společné aktivity ministerstva zahraničí a asociace AVDZP při podpoře exportu. Jde zvláště o projekty ekonomické diplomacie PROPED, kdy české ambasády zajišťují zahraniční mise zástupců českých firem. Tyto mise jsou cílené na konkrétní jednání s potenciálními partnery o možné budoucí spolupráci.

Na význam projektů PROPED, které českým firmám otevírají dveře na zahraniční trhy, upozorňuje Pavel Kostka, generální ředitel společnosti EGO Zlín. Ta se zabývá především vybavením složek integrovaného záchranného systému při řešení mimořádných událostí přírodního i průmyslového charakteru nebo válečných konfliktů. „V těchto případech jsou projekty PROPED zcela nezastupitelné a umožňují navázat kontakty s čelnými představiteli států,“ dodává Pavel Kostka.

Polní nemocnice

Loňský projekt ekonomické diplomacie v Jordánsku. Dar firem Linet, Medin a Embitron vojenské nemocnici King Hussein Medical Center v Ammánu otevřel cestu na tamní trh. Třetí zleva vpředu tehdejší český velvyslanec Petr Hladík, třetí zprava náměstek ministra zahraniční Martin Tlapa. V rámci PROPEDů je podle Kostky důležitá spolupráce s dalšími resorty – na velmi dobré úrovni je například s ministerstvem obrany. Šéf společnosti EGO Zlín zdůrazňuje, že české firmy mají velké šance uplatnit se v dodávkách polních nemocnic a polních zdravotnických pracovišť. A to i díky spolupráci s odborem zdravotnictví české armády. České armádní zdravotnictví ostatně patří k nejlepším ve světě.

Příkladem úspěšného PROPEDu je loňská mise českých firem do Jordánska, kdy společnosti Linet, Medin a Embitron předaly společný dar – speciální postel, traumatologické implantáty a přístroj k léčbě poruch prokrvení končetin – vojenské nemocnici King Hussein Medical Center v Ammánu. Dar otevřel dveře k českému exportu do jordánských státních a vojenských nemocnic.

Jana Vykoukalová zmiňuje, že každý rok se v rámci projektu PROPED uskuteční 10-15 zahraničních misí. Důležité jsou i incomingové mise potenciálních zahraničních partnerů do Česka, na kterých AVDZP také spolupracuje s Černínským palácem.

Jan Žižka

O dalších aktivitách českých firem na světových trzích čtěte na www.export.cz.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 18. května 2022

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď