Ceny ropy výrazně stoupají, zmírnily se obavy z recese v USA

foto Těžba ropy - ilustrační foto.

Londýn - Ceny ropy dnes výrazně stoupají. Obavy z recese ve Spojených státech se zmírnily. Někteří obchodníci vyhodnotili třítýdenní pokles cen způsobený starostmi ohledně dodávky jako přehnaný.

Kolem 19:15 SELČ cena severomořské ropy Brent rostla o 2,1 procenta na 76,91 dolaru za barel. Cena americké lehké ropy WTI se ve stejnou dobu zvyšovala o 2,4 procenta a prodávala se za 73,04 dolaru.

Zpráva o vývoji pracovního trhu v USA za duben pomohla ropě v pátek k růstu o zhruba čtyři procenta. Americká ekonomika v dubnu vytvořila mnohem více pracovních míst, než se čekalo, a míra nezaměstnanosti se vrátila na nejnižší hodnotu za více než 50 let. Silný trh práce by mohla donutit americkou centrální banku (Fed), aby nechala po delší dobu úrokové sazby vyšší, napsala agentura Reuters.

Severomořská ropa Brent zakončila minulý týden poklesem o zhruba 5,3 procenta, zatímco ropa WTI se i po pátečním oživení propadla o 7,1 procenta. Oba druhy ropy tak poprvé od listopadu klesaly tři týdny za sebou.

"Ropa se (dnes) odrazila od dna po návratu energetických akcií Wall Street minulý pátek poté, co USA oznámily silné údaje o zaměstnanosti, které zmírnily obavy z hrozící hospodářské recese," uvedla analytička Tina Tengová ze společnosti CMC Markets.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent červenec 76,91 75,30
New York - NYMEX WTI červen 73,04 71,34

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je středa 4. října 2023

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď