Centra Kyjeva a Lvova jsou světovým dědictvím v ohrožení, rozhodlo UNESCO

foto Monumentální socha v centru Kyjeva nazvaná Matka vlast má na svém štítu nový znak - trojzubec, tedy oficiální symbol země. Nahradil nyní původní emblém Sovětského svazu v podobě srpu a kladiva, který Ukrajinci odstranili, 6. srpna 2023.

Paříž/Rijád - Historická centra ukrajinských měst Kyjev a Lvov jsou nově na seznamu světového dědictví UNESCO v ohrožení. Památky v těchto městech ohrožuje válka vedená Ruskem proti Ukrajině. Na seznam je dnes přidala Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO), hlasovala o tom během svého jednání v Saúdské Arábii.

Na seznam ohrožených památek přibyla kyjevská katedrála svaté Sofie, která je hlavním chrámem kyjevských metropolitů a zdobí ji zlatá kupole. Nově v něm figuruje i pravoslavný klášterní komplex Kyjevskopečerská lávra, který sestává z množství klášterů a kostelů, z nichž část je pod zemí. Obě památky pochází z 11. století. Ve Lvově je podle UNESCO ohroženo celé historické centrum, zejména hrad z 5. století, uličky z 13. století, synagoga a několik kostelů.

Ani jedna z těchto pamětihodností dosud nebyla zasažena ruským ostřelováním. Celý Lvov na západě Ukrajiny se zatím poměrně úspěšně vyhýbá většině útoků, poznamenala agentura AP.

Na seznamu světového dědictví UNESCO je 1157 lokalit ve 167 zemích světa, z toho 900 je kulturních a 218 přírodních. Některé památky patří do obou kategorií. Na seznamu památek v ohrožení je aktuálně 56 položek, nově mezi ně patří Kyjev a Lvov.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 1. října 2023

Očekáváme v 15:00 22°C

Celá předpověď