Ve čtvrtek bude místy až 35 stupňů, další den vydrží tropy jen na jihu Moravy

foto Vedra, dívky se fontáně - ilustrační foto.

Praha - Teploty přes 34 stupňů Celsia ve čtvrtek vystoupají nejen na jižní a střední Moravě, ale také v Praze, ve středních Čechách či Polabí. Uvedl to dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který rozšířil výstrahu na velmi vysoké teploty. Tropické počasí vydrží v pátek už jen na jihovýchodě republiky. V ostatních částech země se před víkendem citelně ochladí, někde až ke 20 stupňům, a může i vydatně pršet.

Dnes překročí nejvyšší odpolední teploty v nižších polohách 31 stupňů Celsia na celém území, ve čtvrtek mohou v části země podle aktuální předpovědi dosáhnout až 35 stupňů. "Ve čtvrtek budou nejvyšší teploty s výjimkou Karlovarského kraje opět překračovat 31 stupňů, na většině území Středočeského kraje, na jihu severních Čech a v Polabí a dále na střední a jižní Moravě překročí i 34 stupňů Celsia. Teploty nad 31 stupňů Celsia se očekávají na jihovýchodě území i během pátečního odpoledne," uvedli meteorologové.

Kvůli vedru hrozí přehřátí a dehydratace. ČHMÚ proto lidem doporučuje více pít, hlavně neslazené nealkoholické nápoje a minerální vody. Lidé by také měli kolem poledne a odpoledne omezit tělesnou zátěž a nenechávat děti nebo zvířata na přímém slunci či v zaparkovaných autech.

Ve čtvrtek odpoledne a večer se začne obloha od západu zatahovat, hlavně do Čech dorazí první přeháňky. Ojediněle se mohou vyskytnout silné bouřky doprovázené zejména nárazy větru, výjimečně i přívalovými srážkami a kroupami.

V pátek očekávají meteorologové od západu četnější srážky, objevit se mohou bouřky, déšť může být ojediněle i vydatnější. Nejvyšší denní teploty dosáhnou na většině území 22 až 26 stupňů Celsia, při dešti bude jen kolem 20 stupňů, ale na Moravě a ve Slezsku mohou ještě překročit tropickou třicítku.

V platnosti kvůli vysokým teplotám dál zůstává výstraha před nebezpečím vzniku požárů, a to v severozápadní polovině Čech, v Polabí a na jižní a střední Moravě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 3. října 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď