Catherine Deneuveová v aukci prodá 300 modelů od Saint Laurenta

foto Francouzská herečka Catherine Deneuveová.

Paříž - Francouzská herečka Catherine Deneuveová v lednové aukci prodá přes 300 modelů, které během 40 let vzájemného přátelství a spolupráce speciálně pro ni vytvořil slavný návrhář Yves Saint Laurent. Během dražby v aukční síni Christie's v Paříži budou k mání večerní šaty, ale i kabáty, kostýmy, boty a nejrůznější doplňky.

Asi polovina modelů se bude dražit tradičním způsobem, druhá polovina půjde do on-line aukce. Mezi nabízenými položkami budou méně okázalé oděvy na denní nošení, ale také exkluzivní večerní šaty, z nichž některé herečka oblékla během premiér svých filmů nebo při jiných slavnostních příležitostech.

Spolupráce Deneuveové se Saint Laurentem začala v roce 1967, kdy se návrhář stal autorem kostýmů pro film Luise Buňuela Kráska dne. V něm hrála Deneuveová hlavní roli. Znovu se oba umělci setkali během natáčení filmu Françoise Truffauta Siréna od Mississippi, který měl premiéru o dva roky později. Z jejich profesní spolupráce se později vyvinul blízký osobní vztah a Deneuveová se stala pro návrháře jakousi múzou. On zase pro ni dvorním návrhářem, jehož přehlídky pravidelně navštěvovala jako jeden z prominentních hostů.

V aukci se objeví mnoho slavných šatů, které Deneuveová oblékla při významných příležitostech. Tak například růžovou večerní róbu vyšívanou korálky z kolekce na jaro a léto 1969 na sobě měla herečka při setkání s americkým režisérem Alfredem Hitchcockem. Do aukce vstupuje s odhadovanou cenu 3000 až 5000 eur (asi 77.000 až 130.000 Kč). Hedvábné večerní šaty z kolekce na jaro a léto 1997 zase Deneuveová oblékla na zahájení filmového festivalu v Cannes.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je čtvrtek 27. června 2019

Očekáváme v 7:00 24°C

Celá předpověď