Bývalý jihokorejský prezident I Mjong-bak musí do vězení

foto Ilustrační foto - Bývalý jihokorejský prezident I Mjong-bak byl dnes odsouzen k 15 letům vězení za korupci a zpronevěru.

Soul - V Jižní Koreji dnes zadrželi někdejšího prezidenta I Mjong-baka, jemuž minulý týden nejvyšší soud potvrdil 17letý trest vězení za korupci. Jak informovala agentura AFP, pokud současný prezident neudělí svému předchůdci milost, stráví osmasedmdesátiletý I Mjong-bak zřejmě zbytek života ve vězení. Odsouzen byl za korupci.

I Mjong-bak byl v úřadu v letech 2008-2013 a proces s ním začal v roce 2018. AFP upozornila, že v Jižní Koreji podobně jako I Mjong-bak skončili i další bývalí prezidenti, odsouzeni byli čtyři z ještě žijících.

I Mjong-bak dnes odjel ze svého domu na jihu Soulu v autě a kolem silnice na něj čekali jeho příznivci i kritici s patřičnými hesly. Po zaregistrování v úřadu prokurátora bude převezen do věznice na východě hlavního města. Podle jihokorejského tisku je pro něj připravená cela o 13 metrech čtverečních, v níž bude sám. V jiných případech v takto velkých celách přebývá šest i sedm trestanců. I Mjong-bak bude mít k dispozici televizor, toaletu, skládací matraci i prádelník. Bude ale trvale pod dohledem vězeňského strážce.

Nejvyšší soud pro něj ve čtvrtek potvrdil trest vězení, protože i podle něj I Mjong-bak zpronevěřil přes 25 miliard wonů (přes 500 milionů Kč) a přijal dalších 9,4 miliardy wonů na úplatcích. I Mjong-bak byl v roce 2018 původně odsouzen k 15letému trestu a téměř rok si z něj odpykal. Odvolací soud pak délku trestu zvýšil, avšak povolil propuštění na kauci, dokud se nevyřeší odvolání k nejvyššímu soudu.

Ve vězení skončila i bývalá prezidentka Pak Kun-hje, která nastoupila do funkce po I Mjong-bakovi. Odstoupit musela v roce 2017 kvůli korupčnímu skandálu a za mřížemi si odpykává nyní 20letý trest. Před ní byli za vlastizradu a korupci odsouzeni i další někdejší prezidenti Čon Du-hwan a Ro Tche-u, kteří vládli v 80. a na začátku 90. let.

Předchůdcem I Mjong-baka byl liberál Ro Mu-hjon. Ten spáchal v roce 2009 sebevraždu, když začalo vyšetřování podezření z korupce, jež se týkala jeho rodiny.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

33°C

Dnes je sobota 19. června 2021

Očekáváme v 13:00 33°C

Celá předpověď