Británie truchlí pro Alžbětu II., nový král slíbil službu vlasti

foto Lidé shromáždění u pietního místa u bran Buckinghamského paláce v Londýně na snímku z 9. září 2022, den po úmrtí britské královny Alžběty II.

Londýn - Británie truchlí po úmrtí královny Alžběty II., která zemřela ve čtvrtek ve věku 96 let po sedmi desetiletích na trůnu. Její nejstarší syn a nový panovník Karel III. dnes ve svém prvním projevu k britské veřejnosti svou matku označil za vzor a inspiraci a zároveň slíbil, že bude doživotně oddaně sloužit vlasti. Premiérka Liz Trussová na zasedání dolní komory britského parlamentu věnovaném památce zesnulé panovnice řekla, že královna byla největším britským diplomatem a oporou v těžkých časech. K Buckinghamskému paláci mezitím nadále proudily zástupy lidí s kyticemi.

Nový britský král Karel III. se dnes vrátil ze Skotska, kde jeho matka ve čtvrtek zemřela, do Londýna. V Buckinghamském paláci, který nyní bude jeho sídlem, poskytl svou první audienci, když přijal premiérku Trussovou. V paláci potom natočil projev, který večer vysílaly britské stanice.

V tomto prvním projevu k britské veřejnosti po nástupu na trůn Karel III. uctil památku zesnulé panovnice jako královny i jako matky a zdůraznil, že neochvějně plnila své panovnické povinnosti a zasvětila svůj život službě.

"Tak jako to s neochvějnou oddaností činila královna, také já slavnostně slibuji, že ve zbývajícím čase, který mi bůh dopřeje, budu dodržovat ústavní principy, které stojí v samém srdci našeho národa ... a bez ohledu na váš původ nebo přesvědčení se budu snažit vám sloužit s oddaností, respektem a láskou," řekl.

V projevu král také oznámil, že svému nejstaršímu synovi Williamovi a jeho manželce Kate udělí tituly prince a princezny z Walesu a vyjádřil rovněž vděčnost své manželce Camille ai "lásku" ke druhorozenému synovi Harrymu a jeho manželce Meghan, kteří se vzdali role v královské rodině a žijí v USA.

Po proslovu začala smuteční mše v katedrále svatého Pavla, kde s biblickým čtením z novozákonního Listu Římanům vystoupila i premiérka Trussová.

Celou Británií odpoledne zaznělo 96 salv na počest zesnulé královny, jedna za každý rok jejího života. Zástupy lidí z různých koutů Británie i ze zahraničí, od dětí až po seniory, mezitím s kyticemi v rukách mířily k Buckinghamskému paláci, aby uctily královninu památku. "Je to, jako byste ztratil člena vlastní rodiny," řekla ČTK jedna z truchlících.

Portréty královny se objevily mimo jiné na zastávkách londýnské hromadné dopravy nebo na vývěskách v metru. Na příval truchlících Britů musel reagovat i zřizovatel dopravy ve Skotsku poblíž sídla Balmoral. Britské odbory s ohledem na majestát smrti zrušily plánované protestní stávky a vlajky na všech britských státních budovách visí na půl žerdi.

Britský parlament dnes na počest panovnice držel minutu ticha. Premiérka Trussová, kterou Alžběta II. jmenovala do funkce teprve v úterý, řekla, že královnina oddanost povinnostem byla příkladem pro všechny a že byla oporou v těžkých časech. Bývalý premiér Boris Johnson připomněl královninu schopnost vést a povzbudit národ a označil ji za nejlepšího státníka. Hold složil královně také lídr opozičních labouristů Keir Starmer.

Památku Alžběty II., kterou mnozí státníci v kondolencích oceňují mimo jiné za její neúnavnou službu lidu, uctily dnes minutou ticha také parlamenty některých zemí, včetně české Poslanecké sněmovny. Už v noci se rovněž některé slavné památky ve světě rozsvítily v britských barvách, Eiffelova věž naopak na znamení smutku své osvětlení zhasla.

Jako první se s britskou královnou rozloučí lidé ve Skotsku, kde zemřela. Katedrála v Edinburghu bude po mši 24 hodin otevřená, aby se lidé mohli poklonit před rakví. Pozůstatky pak budou letecky dopraveny do Londýna, kde bude v sídle parlamentu ve Westminsteru za dohledu čestné stráže rakev čtyři dny přístupná veřejnosti.

Přesné datum státního pohřbu zatím nebylo oznámeno, média ale píší, že se očekává v pondělí 19. září. Svou účast na pohřbu již potvrdil například americký prezident Joe Biden. Po obřadu ve Westminsterském opatství v Londýně se velký smuteční průvod vydá do Hyde Parku, a odtud pohřební vůz odveze rakev do Windsoru. Tam bude na královském hradě královna pohřbena vedle svého manžela prince Philipa, který zemřel loni v dubnu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď