Blesk.cz: V 71 letech zemřel malíř Vojkůvka

foto Libor Vojkůvka, naivní malíř a člověk všestranných zájmů, stačil v letošním roce uskutečnit již dvě velké zahraniční cesty. Domů do svého ateliéru ve Šternberku na Olomoucku si z nich přivezl náměty na nejméně deset obrazů i nápady pro knížku, kterou by chtěl do dvou let vydat.

Šternberk (Olomoucko) - Ve věku 71 let zemřel v noci na dnešek po těžké nemoci šternberský malíř Libor Vojkůvka. Uvedl to dnes server Blesk.cz, kterému informaci sdělil galerista a Vojkůvkův přítel Jiří Skácelík. Vojkůvka byl také nadšeným cestovatelem a cestovatelské zážitky a zkušenosti z řady zemí se odrazily v jeho tvorbě.

Vojkůvka podle serveru bojoval v posledních měsících s nádorem mozku. "Zemřel v nemocnici, kde měl veškerou péči. Bohužel to bylo nezvratné," sdělil serveru Skácelík. O úmrtí malíře informovala i šternberská radnice na svém webu. "Libor Vojkůvka byl populární šternberskou osobností se širokým záběrem aktivit, kromě výtvarné tvorby byl také nadšeným cestovatelem, entomologem, hudebníkem i bavičem," oznámilo město.

Vystudovaný zahradník Vojkůvka, který se narodil 23. července 1947, rád kreslil už odmala, ale intenzivněji se umění začal věnovat až v 70. letech. Dnes jsou díla malířského samouka zastoupena v mnoha galeriích i soukromých sbírkách. Vojkůvkou namalovaná filmová klapka například drží rekord v tradiční dobročinné dražbě na zlínském festivalu filmů pro děti a mládež.

Nedílnou součástí Vojkůvkova života bylo cestování. Výjevy z jeho putování do celého světa nechybí na jeho obrazech, ze kterých na diváka koukají opičky, mořské rybky, velryby nebo tygři. "Bez cestování bych nemaloval. Je to nedílná součást mé tvorby. Nejen, že si tak fyzicky odpočinu, ale v cizině načerpávám inspiraci," svěřil se kdysi Vojkůvka.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 16. září 2019

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď