Bílé písky

foto Cestopis "Napříč USA", kapitola Bílé písky.

Rezervace Bílé písky (White Sands) je zajímavá již svou přístupovou cestou. Přes město s podivným názvem Pravda nebo následky vede cesta blízko města Alamogordo, kde vedle nádherné pouštní rezervace je i naleziště více než tisíc let starých kreseb Indiánů kmene Mescalero, ale i Trinity Site, kde se 16. července 1956 poprvé na světě objevil atomový hřib.

V blízkosti rezervace je obrovitá vojenská základna White Sands Missile Range, která je rozdělená na dvě poloviny právě silnicí do rezervace. Je s podivem, že na něco takového armáda vůbec přistoupila a že si vojenští páni uvolili brát ohled na nějakou přírodní, byť unikátní rezervaci, protože sami sobě tím neuvěřitelně ztížili život. Na jedné straně je obrovské letiště, na druhé zase raketová střelnice. Díky blízké mexické hranici je zde navíc policejní stanice, která pravidelně zastavuje všechna projíždějící auta, a běda těm, kteří nemají doklady v pořádku.

Samotná rezervace je zvláští. Rozměry spíše kapesní, nicméně bělostný písek připomíná rozsypaný cukr z maminčiny cukřenky. Podivně vypadající písečné duny jsou totiž ze sádrovce, jehož krystaly se větrem obrousily v jemňoučký písek Celá tahle krása má původ daleko odtud, v horách San Andreas, kde po staletí deště rozpouštějí sádrovcové masivy a ukládajícje v jezeře Lake Lucero. Slunce a suché větry pak jezero vysoušejí a tvoří tak sádrovcové duny, jež se díky převládajímu směru větru každoročně posunou až o 20 metrů.

fotoO dvě duny dál se jakýsi pošetilec pokoušel na hladkém písku lyžovat, na druhé straně zase dva mladíci pokoušeli bdělost svého strážného anděla kopáním jakéhosi tunelu. Na vrcholcích dun fičel vítr, bral s sebou drobný sádrový prach, který na chvilku zahaloval drobné rostlinky, které se úspěšně snažily přežít v tak nehostinném prostředí. Tyhle mlhu připomínající prašné závoje sloužily jako memento nebezpečnosti White Sands, kde se každoročně někomu podaří zabloudit a i kapesní rozměr 50 x 15 kilometrů stačí v palčivém slunci či nečekané písečné bouři připravit o život. Slunce se pomalu proměnilo v rubínový skvost a zalévalo bělostné duny oparem červánků a nastal čas jet zpátky.

fotoO kus dál, jen přes kopce Guadalupe Mountains, leží v poušti Chihuahua novomexické Karlovy Vary, Carlsbad Cavern, kde však nejsou žádné lázně nebo léčivé prameny, nýbrž nádherné krápníkové jeskyně, prý největší na světě. Soudě podle té části, kterou jsem viděl, to může být i pravda. Dolů se samozřejmě neleze po rozviklaých schodech, ale pěkně po americku se frčí rychlovýtahem. Nejsilnější zážitek nastává s příchodem západu slunce, kdy přes půl milionu netopýrů opouští jeskyně a vydává se za potravou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď