Baerbocková ve Varšavě znovu odmítla polský požadavek válečných reparací

foto Ilustrační foto - Zleva polský ministr zahraničí Zbigniew Rau a jeho německý protějšek Annalena Baerbocková. 

Varšava - Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková dnes ve Varšavě po setkání se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem zopakovala, že Německo považuje otázku válečných reparací Polsku za uzavřenou. Šéf polské diplomacie na společné tiskové konferenci podle agentury Reuters uvedl, že věří, že postoj Německa v této věci se bude vyvíjet.

Rau rovněž uvedl, že počítá s dobrou spoluprací s německou vládou při řešení otázky reparací, jež Polsko po Německu požaduje za škody způsobené za druhé světové války.

V pondělí před návštěvou Baerbockové Rau podepsal diplomatickou nótu o válečných reparacích, které Varšava žádá od Berlína, a formalizoval tak už dříve vyjádřený požadavek Polska.

Polsko oznámilo 1. září, v den 83. výročí začátku druhé světové války, že bude oficiálně žádat po Německu reparace za škody způsobené nacistickou okupací za války. Varšava odhaduje, že škody způsobené tehdejším nacistickým režimem činí 6,2 bilionu zlotých (zhruba 32 bilionů korun). Německé ministerstvo zahraničí v reakci na to zopakovalo, že otázku reparací považuje za uzavřenou. Začátkem září i německý kancléř Olaf Scholz znovu odmítl tento požadavek Polska. "Stejně jako předešlé spolkové vlády mohu poukázat na to, že tato otázka byla z hlediska mezinárodního práva definitivně vyřešena," uvedl Scholz.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď