Vláda a opozice opět jednají mj. o pandemickém zákonu

foto Ilustrační foto - Premiér Andrej Babiš (ANO).

Praha - V Poslanecké sněmovně opět jednají vládní a opoziční politické strany zejména o pandemickém zákonu. Většina věří v dohodu, rozpory mohou být v otázce odškodňování, vyplývá z vyjádření zástupců některých subjektů před schůzkou. Premiér Andrej Babiš (ANO) už ráno novinářům řekl, že kabinet ANO a ČSSD je připraven ve většině připomínek k pandemickému zákonu opozici vyhovět. Není ale podle něj možné, aby stát kvůli koronavirovým opatřením nahrazoval ušlý zisk. Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka v průběhu jednání na twitteru uvedl, že k otázce odškodňování by se politici mohli vrátit ve čtvrtek ráno.

Kabinet jednal o vládní předloze pandemického zákona s opozicí v úterý. Předpis má dát ministerstvu zdravotnictví v době epidemie některé pravomoci, ke kterým je nyní nutné vyhlašování nouzového stavu. Opoziční strany žádaly do předpisu doplnit mimo jiné prvky parlamentní kontroly, nutnost zevrubnějšího odůvodňování opatření či otázku kompenzací. Například parlamentní kontrolu podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa resort do vládního návrhu zapracoval.  

"Debata s premiérem se zatím vede v konstruktivním duchu. Za koalici Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) jsme dnes maximálně spolupracovali na dobrém řešení pandemického zákona. Je pro nás také velmi důležitá část, která se týká odškodnění, vypadá to, že k této oblasti bude nakonec nutné jednání ještě ráno," poznamenal Jurečka.

Politici by měli jednat i obecně o opatřeních proti covidu-19. V pátek ráno se bude vláda zabývat návrhem vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) na otevření obchodů od pondělí 22. února. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v úterý řekl, že kabinet se bude řídit podle vývoje epidemie a počtu volných lůžek na jednotkách intenzivní péče. "Jsou tu názory, že uvolňovat například obchody je absolutní šílenství," připustil dnes Babiš. Jednat by lídři stran mohli také o otevírání služeb, například kadeřnictví.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 29. listopadu 2021

Očekáváme v 11:00 1°C

Celá předpověď