Babiš: U liberecké dotace jsem jen potvrdil rozhodnutí komise

foto Český premiér Andrej Babiš hovoří 14. října 2019 v Praze na brífinku po jednání se svým kambodžským protějškem Hun Senem.

Praha - Každý ministr je podepsán pod stovkami rozhodnutí rozkladových komisí složených z předních odborníků. Premiér Andrej Babiš (ANO) tak reagoval na dnešní zprávu Hospodářských novin (HN), podle které dceřiná firma libereckého stavebního holdingu Syner Group nemusela vrátit evropskou dotaci 10,6 milionu korun na stavbu in-linové dráhy v Liberci po zásahu Babiše, který byl tehdy ministrem financí. Brusel poté dotaci neproplatil. Babiš ČTK sdělil, že rozhodnutí komisí neměl nikdy důvod rozporovat.

Firma SFM Liberec, dcera Syner Group, požádala podle HN v roce 2009 o 10,6 milionu korun na stavbu víceúčelové sportovně-rekreační dráhy z programu výstavby infrastruktury a podpory cestovního ruchu, určeného pro malé a střední podniky. Regionální rada regionu soudržnosti Severovýchod sumu vyplatila, ale po necelých třech letech došla k přesvědčení, že čestné prohlášení SFM Liberec bylo lživé.

Regionální rada zahájila řízení o vrácení dotace a její platební výměr vůči SFM Liberec potvrdilo v únoru 2014 i ministerstvo financí. Babiš měl ale tehdy jako ministr financí pravomoc přezkoumávat rozhodnutí svého úřadu a rozhodnutí zrušil. Babiš dnes ČTK sdělil, že stejně jako každý ministr je podepsán pod stovkami rozhodnutí desítek rozkladových komisí. "Ty jsou složeny z předních a nezávislých odborníků na danou oblast. Jejich rozhodnutí jsem nikdy neměl důvod rozporovat, nečinil jsem tak ani v tomto případě. Předpokládám, že doporučení příslušné komise v těchto případech byla konzistentní a příslušná komise si je bude schopna obhájit. Je nutné se samozřejmě obrátit na ministerstvo financí," uvedl.

Dotaci vyplacenou Syneru evropské úřady Česku neproplatily. Firma ji dosud nevrátila a podle ministerstva financí již není možné ji požadovat zpět. Úřad regionální rady přesto doufá, že peníze dostane zpět. Podal žalobu na ministerstvo, aby je donutil zrušit rozhodnutí, že firma Syneru nemusí vracet peníze.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 27. května 2020

Očekáváme v 3:00 8°C

Celá předpověď