Kvůli sporu o holokaust Polsko nejede na summit V4 s Izraelem

foto Ilustrační foto - Pohled na Staré město v Jeruzalémě.

Varšava - V Jeruzalémě se neuskuteční summit visegrádské čtyřky (V4), jehož hlavní část byla plánována na úterý. Varšava totiž zrušila účast kvůli podle ní protipolským výrokům nejvyšších izraelských představitelů. Místo summitu se mají konat schůzky premiérů Česka, Slovenska a Maďarska s předsedou izraelské vlády Benjaminem Netanjahuem. Varšava požádala, aby se dnes v Bruselu na okraj jednání ministrů zahraničí EU sešli šéfové diplomacií V4.

Spor mezi Polskem a Izraelem vyvolaly komentáře izraelského premiéra Netanjahua z minulého týdne a nedělní a dnešní výroky úřadujícího ministra zahraničí Jisraela Kace o podílu Poláků na vyvražďování Židů za druhé světové války. Úřad izraelského premiéra popřel, že Netanjahu polský národ obviňoval z podílu na holokaustu. I Netanjahu řekl, že neměl na mysli, že by všichni Poláci kolaborovali s nacisty, myslel prý jen individuální případy.

Spor ale ještě vyhrotil v neděli a dnes Kac, který místním médiím řekl, že Poláci rozhodně kolaborovali s nacisty a že "antisemitismus sají už s mateřským mlékem". Jeho slova dnes v Bruselu označil za nepřijatelná polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz, který Kace vyzval, aby výroky odvolal. "Domníváme se, že takové výroky podněcují antipolské a antisemitské postoje, jsou rasistické a nepřispívají k usmíření," uvedl podle agentury PAP Czaputowicz.

Také premiér Mateusz Morawiecki už dříve výroky izraelských politiků označil za "nepřijatelné a rasistické" a v neděli oznámil, že na summitu V4 s Izraelem jej zastoupí šéf diplomacie Jacek Czaputowicz. Dnes ale Polsko zrušilo návštěvu své delegace v Izraeli úplně. Visegrádskou čtyřku tvoří ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Schůzky tří premiérů V4 s Netanjahuem v Izraeli místo summitu potvrdil dnes mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Emmanuel Nahšon. O bilaterálních schůzkách už před ním hovořil i premiér Andrej Babiš, když novinářům řekl, slovenský premiér Peter Pellegrini a maďarský předseda vlády Viktor Orbán už jsou v Izraeli. Podle Babiše by se vrcholná schůzka V4 s Izraelem mohla uskutečnit v náhradním termínu ve druhém pololetí letošního roku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 16. června 2019

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď