Apple zavádí u telefonů iPhone přísnější pravidla pro ochranu soukromí

foto Ilustrační foto - Představení chytrých telefonů iPhone 12 od společnosti Apple na snímku z 13. října 2020.

Cupertino (USA) - Americká technologická společnost Apple dnes vydala novou verzi operačního systému pro své telefony iPhone, která poskytuje uživatelům větší kontrolu nad tím, jak aplikace sledují jejich aktivity k marketingovým účelům. Přísnější pravidla pro ochranu soukromí v novém systému iOS 14.5 již dříve vyvolala kritiku ze strany podniků působících v mediálním a reklamním průmyslu.

Nový systém vyžaduje, aby aplikace získaly od uživatelů souhlas ke sledování jejich digitálních aktivit. Velké znepokojení kvůli tomu vyjádřila například internetová společnost Facebook. Nová pravidla by podle serveru CNBC mohla omezit její schopnost zaměřovat reklamu na vhodné uživatele, což by mohlo snížit její příjmy.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg firmu Apple obvinil, že novými pravidly sleduje své vlastní obchodní zájmy. Apple se podle něj snaží potlačit bezplatné aplikace financované prostřednictvím reklamy, aby si tak zajistil větší zisky z prodeje placených aplikací prostřednictvím svého obchodu App Store.

Krátce před vydáním systému iOS 14.5 podala v Německu skupina svazů zastupujících podniky z mediálního a reklamního průmyslu na nová pravidla pro ochranu soukromí stížnost ke spolkovému kartelovému úřadu. Tvrdí, že tato pravidla narušují hospodářskou soutěž. Apple v reakci na stížnost uvedl, že data patří uživatelům, kteří by měli mít možnost sami rozhodnout, kdo a jak s nimi bude nakládat.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 19. září 2021

Očekáváme v 9:00 12°C

Celá předpověď