AP: Nafukovací Baby Trump zdobí demonstrace, stává se celebritou

foto Nafukovací karikatura prezidenta USA Donalda Trumpa.

New York - Nafukovací karikatura prezidenta USA Donalda Trumpa v podobě vzteklého batolete v plenách a s mobilem, která se poprvé objevila při loňské návštěvě šéfa Bílého domu v Londýně, se stala symbolem odporu proti stylu Trumpova vládnutí. Napsala to dnes agentura AP. "Baby Trump" už má několik klonů, stal se z něj světoběžník a pro Trumpovy odpůrce je svéráznou celebritou.

Po loňské premiéře se nafukovací Trump znovu objevil při nedávné státní návštěvě prezidenta ve Spojeném království. Další podobné představení se má konat 4. července na parkové promenádě National Mall v centru Washingtonu při příležitosti Dne nezávislosti, hlavního státního svátku USA.

Figurína se už podle amerických médií objevila na protestních akcích v Los Angeles nebo v Orlandu, k vidění byla na demonstraci na podporu migrantů na hranicích USA s Mexikem nebo před Trumpovým floridským letoviskem Mar-a-Lago. Další produkce jsou hlášeny ze Skotska, Irska, Francie a Argentiny.

Šest metrů vysoká oranžová figurína zobrazuje prezidenta s jeho charakteristickou blonďatou kšticí, se zarputilým výrazem a rozpřáhlýma rukama, které drží mobil připravený k tweetům. Při letošní návštěvě Londýna organizátoři drželi prezidenta od jeho nafukovací podoby dostatečně daleko, Trump se většinou pohyboval ve vrtulníku, aby se vyhnul protestům.

Jistá firma v americkém New Jersey má na skladu šest nafukovacích Trumpů, které zapůjčuje zájemcům z řad prezidentových odpůrců. Majitel firmy Jim Girvan novinářům řekl, že figuríny koupil díky veřejné sbírce, která vynesla 24.000 dolarů (přes půl milionu korun). Kvůli regulím Federálního úřadu pro letectví (FAA) si musel opatřit speciální ventil, který je odlišný od britského originálu. Zprovoznit prezidentovu karikaturu je pracné a poměrně nákladné: potřebná dávka hélia stojí 1500 dolarů a nafouknout figurínu trvá půl hodiny.

Nafukovací karikaturu prezidenta má i organizace Backbone Campaign na severozápadě USA, která Baby Trumpa půjčuje na proimigrační demonstrace v Kalifornii. Obrázek vzteklého batolete s tváří prezidenta se objevuje na tričkách, samolepkách a hrncích, loni na podzim dokonce zdobil halloweenské kostýmy.

Nafukovací figurínu podle AP zaznamenali i prezidentovi stoupenci, kteří ji označují za důkaz, že projevy odporu proti Trumpovi jsou už "přes čáru". Panáci zavěšení nad demonstranty prý jen ukazují, že "opozice zešílela".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je čtvrtek 12. prosince 2019

Očekáváme v 7:00 -1°C

Celá předpověď