Akcie v USA posílily díky optimismu ohledně vakcíny proti covidu

foto Ilustrační foto - Newyorská burza na Wall Street.

New York - Americké akcie dnes posílily díky příznivým údajům farmaceutické společnosti Pfizer o účinnosti experimentální vakcíny proti nemoci covid-19. Indexy Dow Jones a S&P 500 se vyšplhaly až na nová rekordní maxima, později však o část zisků přišly. Pod tlak se dostaly akcie některých technologických podniků profitujících z restrikcí souvisejících se šířením koronaviru.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 2,95 procenta a uzavřel na 29.157,97 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 1,17 procenta na 3550,50 bodu, zatímco index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, klesl o 1,53 procenta na 11.713,78 bodu.

Společnost Pfizer dnes na základě předběžných dat z rozsáhlé studie oznámila, že experimentální vakcína, kterou vyvinula proti covidu-19 ve spolupráci s německou BioNTech, vykázala více než 90procentní účinnost. Podle agentury Reuters jde o první vakcínu proti covidu-19, u níž její autoři doložili úspěšná data z rozsáhlé klinické studie.

Investoři navíc po zvolení kandidáta Demokratické strany Joea Bidena prezidentem Spojených států doufají ve zlepšení globálních obchodních vztahů a v další uvolňování měnové politiky.

Akcie Pfizeru si dnes připsaly zhruba 7,7 procenta. Výrazně posilovaly rovněž akcie podniků působících v cestovním ruchu či v energetice. Akcie internetového obchodu Amazon.com však klesly o více než pět procent a akcie internetové televize Netflix o téměř devět procent. Akcie videokonferenční společnosti Zoom Video Communications se propadly dokonce o více než 17 procent.

Na devizovém trhu kvůli oživení zájmu o riziková aktiva oslabovaly japonský jen a švýcarský frank, tedy měny považované investory za bezpečné útočiště v období nejistoty.

Dolar krátce po 22:00 SEČ vykazoval vůči švýcarskému franku nárůst o zhruba 1,6 procenta na 0,9139 CHF, vůči japonskému jenu si připisoval téměř dvě procenta na 105,37 JPY. Dolar posiloval rovněž vůči euru, jednotná evropská měna ztrácela téměř půl procenta na 1,1820 USD.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je neděle 29. listopadu 2020

Očekáváme v 23:00 2°C

Celá předpověď