Akcie v EU i USA výrazně zpevnily

foto Akciová burza v německém Frankfurtu - ilustrační foto.

Londýn/Frankfurt/New York - Akcie na evropských trzích dnes výrazně zpevnily, k růstu jim pomohla další podpůrná opatření centrálních bank. Investoři též očekávají, že americkým Senátem projde balíček určený na pomoc ekonomice. Prudce vzrostly i akcie v USA. Index Dow Jones zaznamenal největší zisk za seanci od roku 1933, širší index S&P 500 od října 2008.

Panevropský index STOXX 600 obchodování uzavřel růstem o 8,4 procenta na 304 bodů. I tak ale směřuje k nejhoršímu měsíčnímu výkonu od roku 1987. Analytici předpokládají, že ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí zaznamená masivní propad, který by podle některých odhadů mohl dosáhnout až 24 procent.

Index DAX burzy ve Frankfurtu nad Mohanem zaznamenal nejlepší den od roku 2008. Připsal 10,98 procenta na 9700,57 bodu. Hlavní index index pařížské burzy CAC 40 se zvýšil o 8,39 procenta na 4242,70, zatímco index milánské burzy FTSE/MIB vzrostl o 8,93 procenta na 16.948,6 bodu. Index londýnské akciové burzy FTSE 100 vykázal nárůst o 9,05 procenta na 5446,01 bodů.

Američtí demokraté se s republikány už dvakrát neshodli na podmínkách, za kterých bude možné poskytnout masivní podporu ekonomice zasažené krizí kolem šíření koronaviru. Zdroje finanční televize CNBC ale uvádějí, že dohoda už je na dosah. Celkový objem opatření by se měl pohybovat kolem dvou bilionů dolarů (přes 51 bilionů Kč).

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu kvůli opatřením proti šíření nového koronaviru prudce klesla, její index se propadl na rekordní minimum. Ukázal to průzkum, jehož předběžné výsledky dnes zveřejnila společnost IHS Markit.

Index podnikatelské aktivity, který je považován za spolehlivý ukazatel zdraví ekonomiky, se v březnu snížil na 31,4 bodu z únorových 51,6 bodu. Zaznamenal tak nejprudší pokles od poloviny roku 1998, kdy jej společnost IHS Markit začala sestavovat. Sestoupil rovněž hluboko pod klíčovou padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

Akcie v USA prudce vzrostly, index Dow Jones o víc než 11 procent

Americké akcie dnes výrazně zpevnily. Index Dow Jones zaznamenal největší zisk za seanci od roku 1933, širší index S&P 500 od října 2008. K růstu jim podle analytiků pomohly zejména informace zdrojů, podle kterých mají američtí politici na dosah dohodu o masivní podpoře ekonomiky. Celkový objem opatření by se měl pohybovat kolem dvou bilionů dolarů (přes 51 bilionů Kč).

Dow Jonesův index obchodování uzavřel růstem o 11,37 procenta na 20.704,91 bodů. Širší index S&P 500 si připsal 9,38 procenta na 2447,33 bodů. Index Nasdaq Composite, v němž jsou akcie mnoha firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 8,12 procenta na 7417,86 bodů.

Demokraté se s republikány už dvakrát neshodli na podmínkách, za kterých bude možné poskytnout masivní podporu ekonomice zasažené krizí kolem šíření koronaviru. Zdroje finanční televize CNBC ale uvádějí, že dohoda už je na dosah.

V minulých dnech poskytla ekonomice pomoc americká centrální banka (Fed). Ta se rozhodla obnovit nákupy dluhopisů a rozšířit pomoc o další nástroje. Základní úroky už dříve srazila prakticky na nulu.

Investory také potěšilo konstatování amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v noci na dnešek řekl, že úřady na konci 15denního preventivního plánu vyhlášeného 16. března zváží, zda by nemohly omezení uvolnit alespoň v místech, která jsou nákazou méně zasažena.

Americká sněmovna reprezentantů se zabývá návrhem balíčku pro letecké společnosti a jejich dodavatelům. Dílčí ukazatel leteckých společností indexu S&P Composite 1500 dnes vlivem toho stoupl o 20,4 procenta.

Akcie společnosti Boeing si připsaly bezmála 21 procent poté, co generální ředitel podniku Dave Calhoun uvedl, že letouny 737 MAX budou moci znovu létat do poloviny roku. Letos ztratily akcie Boeingu skoro dvě třetiny hodnoty.

Podnikatelská aktivita ve Spojených státech klesla v březnu na rekordní minimum. Ve své předběžné zprávě to dnes uvedla konzultační společnost IHS Markit. Pandemie způsobená koronavirem utlumila aktivitu jak ve zpracovatelském sektoru, tak v sektoru služeb.

"Průzkum upozorňuje, jak je pravděpodobné, že Spojené státy už jsou v recesi, která se nevyhnutelně dál prohloubí," řekl podle agentury Reuters hlavní ekonom IHS Markit Chris Williamson.

"Nevíme, za jak dlouho dosáhne pandemie vrcholu. Nevíme, jak ji pojmout. Nemáme vakcínu. Mnoho z těchto nejistot způsobuje spousty následných otřesů," zhodnotila situaci Nancy Perezová ze společnosti Boston Private Wealth.

Na devizovém trhu dnes oslabil americký dolar. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti dalších světových měn, kolem 21:25 SEČ odepisoval půl procenta na 101,97 bodu. Euro vůči dolaru ve stejnou dobu připisovalo 0,4 procenta na 1,0773 USD. Výrazně vůči dolaru rostly britská libra, a to o 1,8 procenta na 1,1747 USD, a australský dolar, který připisoval 1,5 procenta na 0,5939 USD.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 15. července 2020

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď