Bolestivá menstruace trápí až 75 % žen

foto ilustrační foto

Praha - Bolestivá menstruace (odborně primární dysmenorea) je termín pro menstruační bolesti a křeče, které velmi nepříjemně ovlivňují život ženy, zejména v mladších věkových kategoriích. S těmito pacientkami se často setkáváme nejen v gynekologické ordinaci, ale obvykle i v ordinaci praktického lékaře. Hledají totiž často pomoc při řešení akutní bolesti a celé řady dalších souvisejících příznaků. Uváděné menstruační bolesti jsou často lékaři (zejména muži) nahlíženy jako zdánlivě banální záležitost, kterou není potřeba řešit.

"Ze své každodenní praxe vím, že to bývá nepříjemný, bolestivý a veškerou aktivitu omezující stav, periodicky se opakující v reprodukčním věku ženy (od puberty do menopauzy). Problémy se často objevují v průběhu dospívání a s přibývajícím věkem (nebo po proběhlém těhotenství) ustupují," říká praktická lékařka Jana Vojtíšková. Podle různých odborných zdrojů zažije menstruační bolesti během svého fertilního období až 75 % žen.

Při menstruačním cyklu dochází k pravidelným změnám endometria (sliznice děložní dutiny). Bolest začíná obvykle dva až tři dny před začátkem krvácení a je charakterizována různě silnými tlakovými bolestmi v podbřišku, v kříži nebo v zádech. Někdy se promítá i do dolních končetin - hlavně do oblasti stehen. Menstruace bývá doprovázena velmi silnými křečemi, bolestmi hlavy, podbřišku a také průjmy či zvracením. Ve výjimečných případech může dojít až ke krátkodobé ztrátě vědomí. Výskyt těchto obtíží je pravděpodobně geneticky podmíněný a v rodinách se obtíže u žen vyskytují opakovaně. Předpokládá se, že silné děložní stahy (kontrakce) působící bolest a křeče jsou u těchto žen vyvolány vysokou hladinou prostaglandinů. Prostaglandiny jsou látky podobné hormonům, které si tělo vytváří pouze v nepatrném množství. Hrají klíčovou roli v rozvoji bolesti, horečky, zánětu a stimulují hladkou svalovinu. Při vzestupu jejich hladiny může dojít ke zvýšené stimulaci hladké svaloviny, která se pak projevuje bolestmi až průjmy (při stimulaci hladké svaloviny střeva - zrychlený transit time). Menstruačními bolestmi trpí obvykle dívky a mladší ženy s psychogenními obtížemi a ve většině případů jsou dobře řešitelným zdravotním problémem. Tzv. primární dysmenorea nastupuje většinou s prvními ovulačními cykly a bývá utlumena často porodem a s věkem se zmírňuje.

Závažnější je tzv. dysmenorea sekundární (je příznakem skrytého gynekologického onemocnění, např. endometriózy, zánětu dělohy apod.) a její léčba patří výhradně do rukou lékařů. Organické příčiny bolestí a silného krvácení mají své řešení v chirurgickém zákroku. Ostatní, tzv. funkční příčiny léčíme hormonální cestou.

Právě bolest je nejčastějším důvodem samoléčby, ale také konzultací u lékaře. Samoléčba pomáhá, ale někdy i komplikuje práci lékaře. Je nutno ji chápat pozitivně a laickou veřejnost v tomto směru podporovat a vychovávat. Existuje celá řada volně prodejných léků, tzv. OTC - Over The Counter), které a pokrývají celou symptomatologii bolestivých stavů s vysokým výskytem v populaci, přičemž mají nízké riziko komplikací.

Škálu možností nabízí hormonální terapie, kterou lze rozlišit na antikoncepční a neantikoncepční hormonální léčbu. Vzhledem k tomu že většina žen s hyper a dysmenoreou je ve fertilním věku, nabízí se antikoncepce, jako ideální řešení. Převážná většina přípravků perorální antikoncepce je v léčbě silného menstruačního krvácení používána neindikovaně (nemají k takové léčbě schválení). Jsou využívány zejména na základě dlouholetých zkušeností z praxe. Průlomové výsledky v léčbě silného menstruačního krvácení, které vedly k oficiálnímu schválení, zaznamenal přípravek obsahující přirozený estrogen v kombinaci s dienogestem. Právě dienogest je tím unikátním gestagenem, který má výrazný vliv na děložní sliznici a v kombinaci s přirozeným estrogenem v harmonickém režimu nabízí ideální řešení tohoto problému.

Léčba silného menstruačního krvácení je rovněž schválena u nitroděložního systému s levonorgestrelem. Zkušenosti z praxe jsou dlouholeté a ženy, které měly či mají zkušenost s tímto systémem, bývají velmi spokojeny.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 21. září 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď