Izrael od začátku války uskutečnil přes 31.000 náletů, hlavně na Gazu

foto Izraelský bojový letoun prolétá nad Pásem Gazy, 13. listopadu 2023.

Tel Aviv - Izrael od začátku války proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás uskutečnil přes 31.000 náletů, drtivou většinu z nich na Pásmo Gazy. Více než 1000 jich ale směřovalo také na území Libanonu a desítky na okupovaný Západní břeh. S odvoláním na izraelskou armádu to dnes uvedl server listu The Times of Israel.

V Gaze se od říjnového teroristického útoku Hamásu izraelská armáda ze vzduchu zaměřila na zhruba 29.000 cílů. V asi 7000 případech si útoky vyžádaly izraelské pozemní jednotky na svou podporu, ten nejbližší směřoval na cíl vzdálený jen 80 metrů od nich.

Velkou většinu všech útoků - 26.000 - uskutečnila letadla, další tisíce pak helikoptéry a drony.

Hamás, který Západ považuje za teroristickou organizaci, přišel v bojích podle izraelské armády o 12.000 bojovníků, další tisíce utrpěly vážná zranění a nemohou dále bojovat. Hamás tvrdí, že mrtvých na jeho straně je kolem 6000. Celkový počet jeho bojovníků se na začátku války odhadoval na 30.000.

Na straně Izraele při ofenzivě v Gaze přišlo o život 236 vojáků.

Výrazně vyšší je na obou stranách počet civilních obětí. Při teroristickém útoku Hamásu a dalších radikálních skupin ze října v Izraeli zahynulo přes 1100 lidí, především civilistů, a dalších asi 250 bylo uneseno. V Gaze od té doby přišlo o život přes 29.000 Palestinců, z velké části také civilistů. Značná část úzkého pobřežního pásu byla srovnána se zemí a velká většina z 2,3 milionu zdejších obyvatel musela opustit své domovy a přežívá ve složitých podmínkách.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 16.09.2025 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je úterý 16. září 2025

Očekáváme v 21:00 13°C

Celá předpověď