Dodáním F-16 Ukrajině by se Západ vystavil velkému riziku, varuje Moskva

foto Ilustrační foto - Americký stíhací letoun F-16.

Moskva - Západ by se vystavil velkému riziku, pokud by Ukrajině zajistil americké stíhačky F-16, řekl podle agentury TASS náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško. Vývoj kolem vojenské pomoci Kyjevu, který se déle než rok brání ruské agresi, prezentoval jako novou eskalaci v podání západních zemí.

Gruško reagoval na nejnovější vyjádření západních lídrů ohledně bojových letounů F-16, které Ukrajina dlouhodobě požaduje. Bílý dům dnes potvrdil, že americký prezident Joe Biden v pátek na summitu skupiny G7 vyjádřil podporu plánu tyto stíhačky zařadit do ukrajinské výbavy. Kyjev zatím nedostal slib o konkrétních dodávkách, skupina evropských zemí v čele s Británií a Nizozemskem však ohlásila, že na tomto kroku bude pracovat.

"Vidíme, že západní země se stále drží scénáře eskalací. To pro ně znamená kolosální rizika," citovala Gruškovo vyjádření agentura Reuters. "Na každý pád to bude vzato v potaz ve všech našich plánech," dodal náměstek.

Stíhačky F-16 používá řada evropských i jiných zemí a letouny se v USA stále vyrábí. Jakékoli dodávky na Ukrajinu či do jiné cizí země musí mít souhlas Washingtonu a ten se dosud k věci stavěl spíše odmítavě. Když v pátek začaly přicházet informace o vyjádření Bidena na summitu G7, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v prohlášení vítal "historické rozhodnutí", které "výrazně posílí naši armádu ve vzduchu".

Bidenův národněbezpečnostní poradce Jake Sullivan dnes médiím potvrdil, že USA se rozhodly neblokovat dodávky stíhaček na Ukrajinu a také poskytovat ukrajinským pilotům výcvik na těchto strojích. Sullivan při tom vývoj prezentoval nikoli jako obrat v americkém přístupu, ale jako pokračování snahy dodávat Kyjevu vybavení, které je v dané fázi války potřebné.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď