Ukrajina a její spojenci vítají postoj USA k dodávkám F-16 na Ukrajinu

foto Ilustrační foto - Stíhačka F-16 polské armády

Washington - Spojené státy podporují plány na výcvik ukrajinských pilotů na stíhací letouny F-16, řekl dnes podle dvou nejmenovaných zdrojů agentury AP americký prezident Joe Biden v Hirošimě lídrům skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7. O tom, kdy a kdo tyto zbraně Ukrajině dodá, se podle stejných zdrojů rozhodne v příštích měsících. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozhodnutí přivítal jako historické, Ukrajině podle něj velmi pomůže. Podporu plánu následně vyjádřily také Dánsko, Nizozemsko a Británie.

"Vítám historické rozhodnutí Spojených států a (amerického prezidenta) podpořit mezinárodní koalici v dodávkách stíhaček. Velmi to pomůže našim vzdušným silám," uvedl Zelenskyj. Dánské ministerstvo současně informovalo, že je také připraveno podpořit výcvik ukrajinských pilotů na stíhačky F-16.

Ochotu dodat tyto stíhačky Ukrajině projevilo například Nizozemsko, které je má k dispozici. "Podmínky budou upřesněny v nadcházejících týdnech. Ukrajina může počítat s neochvějnou podporou Nizozemska a jeho mezinárodních partnerů," uvedl dnes na twitteru nizozemský premiér Mark Rutte. Jakékoli předání Kyjevu musejí schválit Spojené státy, a to kvůli citlivé americké technologii používané v těchto letounech.

Britský premiér Rishi Sunak, který společně s Nizozemskem pracuje na vytvoření mezinárodní koalice, jejímž cílem je zajistit Ukrajině dodávky stíhaček F-16, rozhodnutí USA také přivítal. "Spojené království bude spolupracovat s USA, Nizozemskem, Belgií a Dánskem, aby Ukrajině poskytlo bojové letecké kapacity, které potřebuje," uvedl Rishi Sunak. Samotná Británie stíhačky F-16 ve výzbroji nemá, koalice se proto bude zaměřovat i na výcvik ukrajinských pilotů. Z oznámení zatím není jasné, na jakých strojích budou trénovat.

Podle agentury AP se výcvik ukrajinských pilotů uskuteční v Evropě a pravděpodobně začne v příštích týdnech. Biden dalším lídrům států G7 řekl, že rozhodnutí kdy, kolik a kdo poskytne bojové letouny čtvrté generace Ukrajině, padne v horizontu měsíců, a to při výcviku ukrajinských pilotů.

Možnost dodat stíhačky na Ukrajinu přímo ale Washington zatím odmítá, uvedla CNN s odkazem na své zdroje.

O moderní stíhačky F-16 žádá Kyjev už řadu měsíců. Sofistikované stíhačky by podle CNN ukrajinským silám umožnily snáz cílit na ruské letouny. Ukrajina by pak nemusela na tyto účely plýtvat drahou municí systémů protivzdušné obrany Patriot, která je určena v první řadě k sestřelování balistických raket.

Zatím byl podle zdrojů CNN z řad bezpečnostních představitelů a zaměstnanců Kongresu zaznamenán minimálně jeden případ, kdy byl systém Patriot použit k sestřelení vzdálené ruské stíhačky. Ruské stíhačky ale obvykle zůstávají daleko za ruskými obrannými pozicemi a pro Ukrajinu je těžké zacílit je systémy, jako je NASAMS.

Podle výrobce stíhaček F-16, kterým je firma Lockheed Martin, je na světě ve službě kolem 3000 těchto strojů, a to v 25 zemích včetně USA. V Evropě je mají Belgie, Dánsko, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Řecko a Turecko, objednalo si je i Slovensko.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 19:00 13°C

Celá předpověď