Z ruského zajetí se vrátilo 45 obránců mariupolského Azovstalu

foto Ilustrační foto - Ukrajinští vojáci v autobuse při evakuaci z mariupolského metalurgického komplexu Azovstal na snímku ze 17. května 2022.

Kyjev - Z ruského zajetí se na Ukrajinu vrátilo 45 obránců a obránkyň oceláren Azovstal v Mariupolu na břehu Azovského moře. Dnes o tom na telegramu informoval šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak.

Jermak uvedl, že mezi propuštěnými zajatci je 42 mužů a tři ženy, je mezi nimi deset důstojníků. Někteří z nich se během obrany Azovstalu loni na jaře oženili. Jeden z vojínů strávil v ruském zajetí 2,5 roku už v minulosti, padl do něj v roce 2015 při obraně vesnice Šyrokyne, která leží nedaleko Mariupolu. Když se tehdy dostal na svobodu, hned se vrátil ke svému útvaru a do zajetí padl znovu loni na jaře během bojů o Azovstal.

Podle portálu Ukrajinska pravda ruská strana informovala, že dojednala, že z ukrajinského zajetí budou propuštěni její tři letci.

Zajatce si Ukrajina s Ruskem, které na ni loni v únoru zaútočilo, vyměňuje poměrně často, naposledy se výměna uskutečnila minulý týden.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 5.02.2026 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je čtvrtek 5. února 2026

Očekáváme v 09:00 3°C

Celá předpověď