Výzvu k zastavení justiční reformy v Izraeli podpořili tři další poslanci Likudu

foto Na řadě míst v Izraeli lidé opět vyšli demonstrovat proti vládě a její soudní reformě, která podle mnohých omezí demokracii v zemi. na snímku demonstranti v Bejt Janaj, 23. března 2023. 

Jeruzalém - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu čelí rostoucímu tlaku, aby zastavil kontroverzní reformu soudnictví, která v případě schválení podle kritiků omezí demokracii v zemi. V sobotu večer vyzval k přerušení reformního procesu ministr obrany Joav Galant, k jehož názoru se od té doby připojili tři další poslanci Netanjahuovy strany Likud. Podle agentury Reuters by tak vládní koalice nemusela mít při hlasování o návrhu změn většinu.

Proti reformě demonstrují v Izraeli již řadu týdnů desítky tisíc lidí. Klíčová část reformy, která má dát vládě kontrolu nad jmenováním soudců, by podle Reuters mohla být předložena ke schválení Knesetu již příští týden. Netanjahu a jeho spojenci mají v parlamentu 64 křesel ze 120, nejnovější vývoj událostí ale ukazuje, že by reformu nemuseli všichni členové strany Likud podpořit.

Ministr obrany Galant v sobotu vyzval k dialogu s opozicí a uvedl, že prohlubující se vnitřní roztržka vyvolaná snahou reformu prosadit představuje bezprostřední hrozbu pro bezpečnost země. "Já to neusnadním," řekl ke schvalování reformy Galant a naznačil tak, že by se mohl zdržet hlasování.

Dnes vyzval k zastavení reformy také vlivný poslanec za Likud Juli Edelstein, který stojí v čele zahraničněpolitického a obranného výboru Knesetu. Podle něj by tato přestávka umožnila debatu a přezkoumání navrhovaných změn.

Na dotaz, zda by se zdržel hlasování či hlasoval proti návrhu zákona o jmenování soudců, Edelstein neodpověděl přímo, poukázal ale na své absence v Knesetu tento měsíc. "Chtěl bych připomenout, že jsem nebyl přítomen při prvním čtení návrhu těchto zákonů," řekl. "Nechceme tyto reformy pohřbít, nechat o nich ale hlasovat dřív, než bude jasné, že mají podporu, by bylo nerozumné," dodal.

Výzvu ministra obrany k pozastavení reformy přivítali i poslanci Likudu David Bitan a Eli Dalal. Jak budou hlasovat, ale nenaznačili. Zmrazení reformy podpořil také ministr zemědělství Avi Dichter, zároveň ale prohlásil, že pokud se o návrzích bude hlasovat, on je podpoří.

Netanjahu zatím disent ve své straně nekomentoval. Proreformní poslankyně Likudu Tally Gotlivová si obavy nepřipouští. "Máme 62 hlasů pro, a i kdyby ještě někdo další nepřišel, pořád bychom měli 61. Hlasování se uskuteční příští týden," řekla Gotlivová rozhlasové stanici 103 FM.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 22. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď