Jurečka odmítl odchod z funkce kvůli nahrávce, věří, že dodržel zákon

foto Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci k odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona, 23. března 2023.

Praha - Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) odmítl jako absurdní výzvy ke svému odchodu z funkce kvůli nahrávce, kterou zveřejnila Mladá fronta Dnes (MfD). Podle deníku Jurečka nabídl generálnímu řediteli úřadu práce Viktoru Najmonovi před jeho odvoláním mimořádnou odměnu, pokud sám rezignuje. Jurečka novinářům řekl, že postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi sdělil opakovaně, zdůraznil. Podle opozičního ANO mohl být služební zákon porušen a premiér Petr Fiala (ODS) by měl případně Jurečku odvolat. Fiala se Jurečky zastal, Najmonovým odvoláním podle premiéra na úřadu odblokoval řešení problémů. Věc prošetří policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ).

MfD spadající do svěřenských fondů předsedy opozičního ANO Andreje Babiše dnes část nahrávky zveřejnila na webu. Záznam pořídil Najmon, podle deníku mu Jurečka řekl, že pokud sám nerezignuje, dá mu špatné služební hodnocení a ukončí spolupráci. Najmona Jurečka odvolal v polovině února. Novinářům dnes řekl, že o svých výhradách mluvil opakovaně na poradách vedení i s Najmonem. Úřad podle ministra vyřizoval dávky se zpožděním a neplnil zákonné lhůty. Najmon své odvolání považuje za nezákonné.

Generální ředitel Úřadu práce ČR Viktor Najmon na snímku z 6. listopadu 2020. "Panu generálnímu řediteli jsem opakovaně říkal výtky. Nakonec jsem postupoval podle zákona. Předal jsem mu služební hodnocení, kde jsou shrnuty všechny věci, které jsem mu vytýkal... jasně odmítám jakékoliv nařčení, že jsem nepostupoval v souladu se zákonem," uvedl ministr. Najmon se podle něj může obrátit na ministerstvo vnitra a soud. Odpovědi na to, zda je nahrávka autentická, se Jurečka vyhnul s vysvětlením, že ji neslyšel.

Jurečka také novinářům ukázal šanon se služebním hodnocením Najmona a s výhradami. Na tiskovou konferenci přinesl i druhou tlustou složku, která podle něj obsahovala dopisy s kritikou a výhradami k fungování úřadu, které psal v minulém volebním období Babiš jako premiér. Kvůli dlouhodobé kritice Najmonovy práce označil Jurečka nynější výzvy k odvolání či svému odstoupení za "poměrně absurdní".

O možném porušení služebního zákona a případném odvolání Jurečky mluvil na dnešní tiskové konferenci předseda stínové vlády ANO Karel Havlíček. "Stínová vláda na základě právních stanovisek konstatuje, že celá věc má prvky vydírání, uplácení a může se jednat o zneužití pravomoci úřední osoby. Máme služební zákon, který byl jednoznačně porušen," řekl. Fiala by měl Jurečku podle ANO odvolat, pokud shledá porušení služebního zákona. Za 'držhubné' nebo úplatek, které nepatří do státní správy, nabídku z nahrávky označil pro MfD Najmon. Přijmout mimořádnou odměnu a odejít z úřadu "dohodou" bylo pro něj nepředstavitelné, dodal.

Za bývalého vedení měly úřady práce velký problém, byla to "dlouhodobě neúnosná situace", zastal se Fiala Jurečkova postupu. Jurečka se snažil o změnu managementu a situaci odblokoval, což je dobrá zpráva i pro zaměstnance úřadů práce, řekl dnes dopoledne premiér před odletem na evropský summit do Bruselu.

NCOZ informace k případu prošetří "z důvodu věcné příslušnosti", uvedla dnes policie na twitteru. "Stejně jsme postupovali v obdobných případech i v minulosti," dodala.

Úřady práce čelí od loňska náporu a sklízejí kritiku za zpožděné vyřizování a vyplácení dávek. Jurečka loni několikrát zmínil, že generální ředitel není při řešení potíží dostatečně aktivní a i přes navrhovaná opatření se situace nevyvíjela dobře. Dnes Jurečka řekl, že před 14 dny požádal Nejvyšší kontrolní úřad o "sérii kontrol" v úřadu práce. Zaměřit se má na čerpání evropských i domácích dotací, dodržování zákonných povinností či výplaty dávek.

Najmon ČTK už dřív sdělil, že své odvolání považuje za svévolné a nezákonné a proti rozhodnutí se koncem února odvolal. Mínil, že ministrovy výtky mohly být zástupné a účelové kvůli snaze změnit vedení úřadu. Kritice se bránil tím, že agendy výrazně přibylo, ale počet pracovníků se nezvedl a digitalizace je jen částečná a postupná.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je neděle 28. května 2023

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď