Zelenskyj navštívil Chersonskou oblast, přislíbil obnovu poničených míst

foto Ilustrační foto - Zaměstnanci města instalují billboard v Chersonu na jihu Ukrajiny 24. listopadu 2022. Je na něm ukrajinský nápis "Cherson, město hrdinů."

Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes oznámil, že navštívil jihoukrajinskou Chersonskou oblast, kterou zčásti v loňském roce ukrajinští obránci osvobodili od ruských invazních vojsk. Prezident dnes na telegramu zveřejnil záběry ze své cesty do boji poničené obce Posad-Pokrovske, kde přislíbil obnovu tohoto místa i všech Rusy poničených měst a obcí. Zelenskyj o den dříve navštívil vojáky na přední bojové linii poblíž ukrajinského Bachmutu.

"Pracovní cesta do Chersonské oblasti. Vesnice Posad-Pokrovske, kde bylo v důsledku masivní ruské agrese poškozeno mnoho budov a objektů sociální infrastruktury. Nyní se zde obnovují dodávky elektřiny a vody, opravuje se lékařská ambulance a lidé se vracejí zpět," uvedl Zelenskyj v příspěvku na sociální síti.

"Mluvil jsem s místními obyvateli o jejich aktuálních problémech a potřebách. Vše obnovíme a znovu postavíme. Stejně jako každé město a vesnici, které přišly k újmě kvůli ruským okupantům," dodal prezident. Obec Posad-Pokrovske se nachází západně od Chersonu, zhruba na půli cesty do Mykolajivu.

Cherson byl jediným ukrajinským oblastním centrem, kterého se Rusové od začátku své invaze loni v únoru zmocnili. Ukrajinská armáda město osvobodila po měsících ruské okupace loni v listopadu, Zelenskyj Cherson krátce nato navštívil. Ruské invazní síly se mezitím stáhly na protější břeh řeky Dněpr a od té doby Cherson a jeho okolí pravidelně ostřelují. Oběťmi ruského ostřelování se tam staly desítky civilistů, napsala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Ve středu ukrajinský prezident navštívil vojáky na přední bojové linii poblíž ukrajinského Bachmutu, který Ukrajina už měsíce brání proti intenzivním ruským útokům. Také o této své cestě informovala hlava státu v příspěvku na sociálních sítích, v němž také ocenila hrdinství ukrajinských bojovníků.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 28. září 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď