Ukrajinské síly během středy odrazily 83 ruských útoků, uvedl generální štáb

foto Ukrajinští vojáci v Bachmutu 15. března 2023.

Kyjev - Ukrajinské ozbrojené síly v uplynulém dni odrazily 83 ruských útoků na východě země, uvedl dnes ráno ve své pravidelné operační zprávě ukrajinský generální štáb. Podle dnešní svodky britského ministerstva obrany Rusko částečně znovu získalo kontrolu nad přístupovými cestami do města Kreminna v Luhanské oblasti a pravděpodobně bude usilovat o znovudobytí logisticky významného města Kupjansk v Charkovské oblasti.

Z operačního hlediska jsou podle britského resortu obrany ruské záměry na severovýchodě Ukrajiny pravděpodobně obranné. Ruští velitelé se zřejmě obávají, že jde o jeden ze sektorů, kde by se Ukrajina mohla pokusit o velké ofenzivní operace.

Podle Kyjeva se ruské invazní síly nadále soustředí na ofenzivy ve směrech na města Lyman, Bachmut, Avdijivka, Marijinka a Šachtarske v Doněcké oblasti. Na dalších místech jsou nepřátelské síly v defenzivě, tvrdí ukrajinské vojenské velení. Podobné informace jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně nezávisle ověřit.

Ukrajinští obránci podle štábu odrážejí mimo jiné řadu ruských útoků u města Bachmut a nedalekých obcí Bohdanivka a Predtečyne, přičemž prý působí Rusům významné ztráty. Neúspěšně se invazní síly pokoušely také o útoky u měst Avdijivka nebo Marjinka, tvrdí dále ukrajinský generální štáb. Ten rovněž informoval o úderech proti ruským základnám, které podniklo ukrajinské letectvo.

Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj dnes na telegramu uvedl, že ruské okupační síly se přes značné ztráty nevzdávají pokusů o dobytí Bachmutu, a zároveň vyjádřil přesvědčení, že ukrajinští obránci nepřítele - konkrétně žoldnéře ruské Wagnerovy skupiny - vyčerpají. "Využijeme této příležitosti, jako jsme to svého času udělali u Kyjeva, Charkova, Balaklije a Kupjansku," poznamenal Syrskyj s odkazem na předešlá ukrajinská vítězství.

"Ruští útočníci pokračují v teroru proti civilnímu obyvatelstvu, ostřelují obce a objekty kritické infrastruktury," uvádí dále ukrajinský generální štáb. Rusko podle něj ve středu provedlo proti Ukrajině mimo jiné pět desítek vzdušných úderů, některé podle něj cílily na civilní infrastrukturu v Žytomyrské a Kyjevské oblasti, kde Rusové použili drony Šáhed-136 íránské výroby.

Ukrajinské úřady dnes zvýšily počet obětí ruského útoku bezpilotními letouny na město Ržyščiv v Kyjevské oblasti. "Celkový počet obětí útoku je devět. Pátrací a záchranná operace ve Ržyščivě byla ukončena," řekla serveru Ukrajinska pravda Vitorija Rubanová ze Státní služby pro mimořádné události (DSNS). Předchozí informace o útoku, který se odehrál v noci na středu, hovořily o sedmi zabitých. Podle záchranné služby drony zasáhly internáty a budovu vzdělávacího zařízení.

V Záporoží ruské rakety zasáhly obytný dům. Při útoku byl zabit jeden člověk a podle aktualizovaných informací místních úřadů také 33 lidí utrpělo zranění. Šéf chersonské oblastní správy Oleksandr Prokudin na svém telegramu dnes ráno uvedl, že ruští okupanti v tomto regionu za posledních 24 hodin odpálili 319 granátů z těžkého dělostřelectva a střel z raketometů Grad; zahynul přitom jeden člověk. Dva civilisté byli v uplynulém dni zabiti při ruském ostřelování Avdijivky v Doněcké oblasti, napsala agentura Ukrinform s odvoláním na místní správu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 28. září 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď