Správa železnic získala stavební povolení pro rekonstrukci smíchovského nádraží

foto Správa železnic chystá rekonstrukci železniční stanice na pražském Smíchově (na vizualizaci).

Praha - Železniční nádraží na pražském Smíchově čeká zásadní proměna. Správa železnic nyní získala pravomocné stavební povolení pro rekonstrukci stanice, v příštích dnech by pak měla vybrat zhotovitele první části stavby. Rekonstrukce bude podle správy rozdělena na etapy. Dnes o tom informovala Správa železnic. Odhadované náklady na celou stavbu jsou 4,1 miliardy korun. V budoucnu by se nádraží mělo stát součástí dopravního terminálu, který plánuje hlavní město.

Rekonstrukce bude zahrnovat snesení části kolejiště a demontáž lávky, která umožňuje přístup do Radlické ulice. Na podzim je pak v plánu odstranění ocelové lávky. Do doby otevření nové spojnice bude posílena hromadná doprava. "Z pohledu cestování se snesení části kolejiště ve stanici odrazí v prodloužení jízdy vlaků ve směru na Žvahov. K dalšímu omezení pro cestující během této etapy prací nedojde," uvedla správa.Správa železnic chystá rekonstrukci železniční stanice na pražském Smíchově (na vizualizaci).

Stavbaři dále podle správy demontují trakční vedení, přeloží kabely napájecího vedení z trafostanice a upraví veřejné osvětlení. V místě přerušené staniční koleje číslo šest pak vznikne provizorní nástupiště. Odstraněna bude také dopravní kancelář v místě pod stávající lávkou pro pěší.

Hlavní objem rekonstrukce správa chystá do navazující etapy. Tendr na ni chce organizace vyhlásit v příštím měsíci.

Smíchovské nádraží by mělo být v budoucnu součástí nového dopravního terminálu, který by měl být zprovozněn v roce 2026. Vedle železniční stanice bude zahrnovat také stanice metra a tramvají, stanice městských, příměstských i dálkových autobusů, trolejbusů a elektrobusových linek. Vznikne také velkokapacitní záchytné parkoviště P+R.

Smíchovské nádraží bylo otevřeno jako druhá velká stanice v Praze v roce 1862. Nynější budova stanice byla postavena v 50. letech minulého století, původní budovy se totiž i kvůli poškození za druhé světové války nezachovaly. Smíchovské nádraží patří k nejvytíženějším železničním uzlům v Praze, spolu s nádražím hlavním - na které bylo napojeno deset let po svém vzniku - a Masarykovým.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 22. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď