Mistrovství ČR v řezu vinné révy vyhrál Jan Schoř, učitel ze zahradnické školy

foto Mistrovství České republiky v řezu révy vinné se konalo 17. února 2023 v Bzenci na Hodonínsku. Na snímku absolutní vítěz Jan Schoř, pedagog ze Střední zahradnické školy Rajhrad.

Bzenec (Hodonínsko) - Mistrem České republiky v řezu révy vinné se na dnešním 18. ročníku soutěže v Bzenci na Hodonínsku stal Jan Schoř, pedagog ze Střední školy zahradnické Rajhrad. Mezi ženami obhájila loňské prvenství Miroslava Crlíková ze ZD Sedlec a mezi juniory zvítězil Lukáš Sasínek ze Střední vinařské školy Valtice. Pořadatelé o tom informovali v tiskové zprávě.

Fotogalerie

Soutěž se koná každý rok na jiném místě, letos ji hostilo vinařství Chateau Bzenec. Zúčastnilo se 73 soutěžících, kteří měli za úkol ostříhat 25 keřů révy vinné odrůdy Rulandské bílé vysazené v roce 2005. Na jejich ořezání mělo 58 soutěžících z kategorie Elite 15 minut a 15 soutěžících z kategorie Junior o pět minut více. "S ohledem na náročnost vinice, byly výkony soutěžících mimořádně vyrovnané. Naprostá většina pořezala všechny své vytyčené keře," uvedl Martin Chlad, prezident pořádajícího Svazu vinařů. Na pořádání spolupracuje i společnost BS vinařské potřeby.

Čtyři odborné komise hodnotily kvalitu řezu a u shodných výsledků potom rozhodoval čas soutěžících. Za správné ořezání keře bylo možné získat pět bodů, celkem tedy 125 bodů. Janu Schořovi se podařilo ostříhat všech 25 hlav se ziskem 124 bodů.

Soutěž vznikla v roce 1993 jako neformální setkání vinařů, kteří měli chuť ukázat svůj um v řezu révy vinné. Postupně se z amatérské akce stala celostátní soutěž nejlepších řezačů révy. V roce 2021 se kvůli pandemii neuskutečnila.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je pondělí 25. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď