USA kritizují, že Izrael formálně uznal devět osad na Západním břehu Jordánu

foto Židovská osada Efrat na Západním břehu Jordánu, 30. ledna 2023.

Jeruzalém/Washington - Izraelský ultranacionalistický ministr národní bezpečnosti Itamar Ben-Gvir prohlásil, že chce vidět více židovských osad. Reagoval tak na dnešní kritiku Spojených států, jež nesouhlasí s krokem Izraele, který v neděli dodatečně formálně uznal devět židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu.

"Území Izraele náleží izraelskému lidu," řekl Ben-Gvir ve videoposelství zveřejněném po americkém prohlášení, k němuž se připojili i evropští spojenci USA - Francie, Německo, Itálie a Británie. "Tohle je naše mise. Tohle je naše doktrína. Devět osad je pěkných, ale není to dost. Chceme jich mnohem víc," dodal.

"Důrazně odmítáme podobná jednostranná opatření, která vyostřují napětí a podkopávají vyhlídky na vyjednání dvoustátního řešení," uvedl v prohlášení zveřejněném na webu amerického ministerstva zahraničí šéf tohoto resortu Antony Blinken. Už při své lednové návštěvě Tel Avivu a Ramalláhu na Západním břehu americký ministr sdělil, že USA podporují dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, tedy vznik samostatného palestinského státu vedle toho izraelského.

"Vše, co nás odvádí od vize dvou států pro dva národy, škodí dlouhodobé bezpečnosti Izraele... a naší vizi rovných podmínek bezpečnosti, svobody, prosperity a důstojnosti pro Izraelce stejně jako Palestince," uvedl také v pondělním prohlášení Blinken.

Devět židovských osad na Západním břehu v neděli uznal izraelský bezpečnostní kabinet, který má rozhodovací pravomoci. Jde o první takové rozhodnutí pod novou vládou premiéra Benjamina Netanjahua.

Světové mocnosti považují osady za ilegální, protože tato sídla zabírají území, s nímž Palestinci počítají pro svůj stát. Izrael, který to zpochybňuje, podle organizace Peace Now od ovládnutí Západního břehu v roce 1967 zřídil 132 osad. V posledních letech radikální osadníci přitom založili mnoho osad bez vládního povolení. Některé policie srovnala se zemí, jiné dostaly povolení zpětně.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 23. září 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď