Děním na pedagogické fakultě v Brně se zabývá policie, oba učitelé odcházejí

foto Ilustrační foto - Budova Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně na snímku z 9. listopadu 2016.

Brno - Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně se dohodla na rozvázání pracovního poměru s oběma učiteli podezřelými z nevhodného chování ke studentkám. O odchodu jednoho škola informovala dopoledne v tiskové zprávě, odchod druhého potvrdil ČTK odpoledne mluvčí univerzity Radim Sajbot. Rektor Martin Bareš také nařídil celouniverzitní kontrolu studentského hodnocení jednotlivých předmětů od roku 2019 do současnosti. Bude hotová do konce února. Hodnocení jsou anonymní a mohou ukázat na další případy nevhodného chování.

"Situaci vnímám jako velmi vážnou. Děsí mě, když se dozvídám o přibývajících možných svědectvích. Je to něco absolutně nepřijatelného, co na naší univerzitě odmítám tolerovat," uvedl dnes Bareš. Zdůraznil "nulovou toleranci" k nevhodnému chování, včetně toho se sexuálním podtextem.

Atmosféra na fakultě zůstává necelý týden před zahájením jarního semestru vypjatá. Údajné obtěžování studentek už dříve odsoudili v prohlášeních nová děkanka Simona Koryčánková i rektor Bareš, avizovali důkladné prošetření i preventivní kroky. Situací se podle deníku Právo začala zabývat také policie.

Mluvčí policie Pavel Šváb ČTK řekl, že trestní oznámení sice nikdo nepodal, ale policie se informacemi z médií zabývá. Neuvedl ani možnou právní kvalifikaci. "Nic víc zatím říkat nebudeme," dodal.

Podezření, že dva pedagogové se chovali ke studentkám nevhodně, hlavně na sportovních kurzech, fakulta prověřovala od loňska. Letos na situaci upozornil web Seznam Zprávy, což dalo událostem spád.

Univerzita stáhla oba pedagogy z výuky. Podle výsledků prověřování pak rektor avizoval další kroky v prevenci, ale i vyvození osobní odpovědnosti konkrétních lidí. Jak rektor, tak děkanka Koryčánková vyzvali všechny studenty i absolventy, kteří mají zkušenost s nevhodným chováním, aby se obrátili na odpovědné pracovníky. Nic se podle nich nebude zametat pod koberec. ČTK jména vyučujících zná a snažila se po medializaci případu získat jejich vyjádření, ale neúspěšně.

Někteří studenti na sociálních sítích kritizují bývalé vedení fakulty právě za liknavý přístup, což ovšem bývalý děkan Jiří Němec už dříve odmítl. "Všechny stížnosti, které jsme během mého funkčního období řešili, byly řádně prošetřeny, a pokud to povaha věci umožnila, byla zjednána i okamžitá náprava," uvedl v prohlášení koncem ledna. Poté jej plánovaně nahradila Koryčánková. V prvním prohlášení uvedla, že hodiny obou pedagogů byly oblíbené a dlouhodobě kladně hodnocené. "Tato skutečnost však nijak neomlouvá ani nesnižuje závažnost nahlášeného případu. Odezvy doprovázející publikované texty v médiích navíc naznačují, že rozsah přesahuje kontury původního podnětu," napsala.

Bareš nyní pověřil advokáta Pavla Uhla externí kontrolou loňského podnětu. Nezávislým posudkem prochází také metodika Masarykovy univerzity pro řešení případů nevhodného chování. Provádí ho ombudsmanka Univerzity Karlovy Kateřina Šámalová. Brněnská univerzita zároveň obnovila pozastavené výběrové řízení na vlastního ombudsmana. Bývalý děkan Němec, který byl jedním z uchazečů, z konkurzu odstoupil.

Na internetu se objevila také petice na podporu pedagogů. Dnes ráno měla 164 podpisů. "Vždy se snažili stmelovat kolektiv, ať už v rámci výuky nebo výjezdních kurzů, chovali se k nám důstojně, s respektem a v souladu s etickými pravidly, motivovali nás a rozvíjeli nás jak v profesním, tak i v osobním životě," stojí v petici.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 26. září 2023

Očekáváme v 19:00 19°C

Celá předpověď