Španělsko představilo první loď pro přepravu a dodávku zkapalněného zemního plynu

foto

Loď plující pod španělskou vlajkou, postavená v Gijónu, bude mít stálou základnu v katalánském hlavním městě a jejím cílem je podporovat používání zkapalněného zemního plynu v námořní dopravě jako udržitelnějšího paliva.

Společnost Enagás prostřednictvím své dceřiné společnosti Scale Gas a společně s norským majitelem lodí Knutsenem tento čtvrtek v Barceloně slavnostně otevřela první zásobovací a přepravní loď na zkapalněný zemní plyn (LNG) postavenou ve Španělsku a upravené molo pro zpětné zplyňování. Loď "Haugesund Knutsen“, pronajatá společností Shell Spain, bude mít stálou základnu v barcelonském přístavu a bude podporovat používání LNG jako udržitelnějšího paliva v námořní dopravě v rámci evropského projektu LNGhive2. Akce se zúčastnil prezident barcelonského přístavu Lluís Salvadó, generální ředitel Enagás Arturo Gonzalo, zakladatel a majitel společnosti Knutsen Trygve Seglem a prezident společnosti Shell Spain Óscar Fernández.

Salvadó řekl, že Barcelona "je přístav s městem“, kvůli čemuž jsou emise důležitější než v kterémkoli jiném přístavu, který není ve městě s pěti miliony obyvatel jako má metropolitní oblast Barcelony. "Budeme vodíkovým přístavem budoucnosti, ale dnes potřebujeme být přístavem na zemní plyn,“ řekl a ujistil, že zlepšení kvality ovzduší, které zkapalněný zemní plyn přinese, je velmi podstatné. Prezident přístavu dodal, že po inauguraci této lodi přijde dalších "mnoho kroků vpřed“, které povedou ke zlepšení pro obyvatele Barcelony.

Gonzalo dodal, že dalším krokem bude zavedení obnovitelných plynů v jeho závodech, a proto tento čtvrtek podepsal spolu s prezidentem barcelonského přístavu memorandum o porozumění a společné podpoře projektů obnovitelného vodíku. Loď má skladovací kapacitu 5000 metrů krychlových a kapacitu dodávky LNG 1000 m3/h; je 92,75 metrů dlouhá, 16,90 metrů široká a 4,25 metrů hluboká. Adaptace mola Small-Cale barcelonského závodu na zpětné zplynování Enagás umožní naložení lodí o objemu až 80.000 metrů krychlových LNG, který bude určen pro jiné evropské závody, což podle Gonzala přispěje k bezpečnosti v této době energetické krize: "Abychom snížili naši závislost na ruském plynu."

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď