Soud v Íránu poslal mladý pár na deset let do vězení za tanec v Teheránu

foto Soud v Íránu poslal na deset a půl roku do vězení mladý pár, který se na podzim nechal natočit při tanci u teheránské Věže svobody (Azádí), jedné z nejznámějších staveb v íránské metropoli. Informovali o tom ochránci lidských práv. 31. ledna 2023.

Teherán - Soud v Íránu poslal na deset a půl roku do vězení mladý pár, který se na podzim nechal natočit při tanci u teheránské Věže svobody (Azádí), jedné z nejznámějších staveb v íránské metropoli. Informovali o tom ochránci lidských práv.

Astijáz Haghighová a její přítel Amír Mohammad Ahmadí byli zatčeni loni v listopadu poté, co na instagramu zveřejnili video, na němž tancují u futuristické Věže svobody. Jejich účty sledují celkem skoro dva miliony lidí, uvádí britská stanice BBC. Mladá žena neměla na hlavě šátek, což je v rozporu s přísnými íránskými pravidly pro oblékání žen. Web britského listu The Guardian píše, že ženy v Íránu nesmějí tančit na veřejnosti a s mužem už vůbec ne.

Revoluční soud v Teheránu muže i ženu poslal na deset a půl roku do vězení, zakázal jim používat internet a opustit Írán, uvedla Agentura lidskoprávních aktivistů (HRANA) sídlící ve Spojených státech. Soud je shledal vinnými z "podněcování ke korupci a veřejné prostituci" a ze "shromažďování se záměrem narušovat národní bezpečnost". Zdroje blízké rodinám mladého páru podle organizace HRANA uvedly, že Haghighovou ani Ahmadího nemohli během procesu navštívit právníci.

Íránské úřady tvrdě postupují proti jakýmkoliv formám protestu od smrti Mahsy Amíníové loni v září. Mladá žena zemřela poté, co ji zadržela mravnostní policie kvůli údajně nedostatečně zakrytým vlasům.

Podle OSN bylo od té doby zatčeno nejméně 14.000 lidí, mezi nimi známé osobnosti, novináři, právníci i běžní lidé, kteří se vydali do ulic protestovat proti režimu, ale i kvůli chudobě, nezaměstnanosti, korupci a nespravedlnosti. Nejméně čtyři účastníci protestů byli popraveni.

Video Haghighové a Ahmadího, na němž muž svoji přítelkyni v jednom okamžiku zvedne a jí vlají dlouhé vlasy, mnozí považují za za symbol svobod, po kterých volají stoupenci tohoto protestního hnutí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď