Soud podle odborů zamítl návrh vedení Nexenu na nezákonnost stávky

foto Část zaměstnanců společnosti Nexen Tire Europe v průmyslové zóně Triangle u Bitozevsi na Lounsku, kteří zahájili neomezenou stávku, protestují za bránou do továrny, 31. ledna 2023.

Bitozeves (Lounsko) - Krajský soud v Ústí nad Labem podle odborářů zamítl návrh vedení továrny Nexen Tire u Žatce na Lounsku na nezákonnost stávky. Část zaměstnanců tam začala stávkovat v úterý mimo jiné za zvýšení mezd. ČTK to řekl předseda odborového svazu KOVO Roman Ďurčo. Mluvčí ústeckého krajského soudu Veronika Suchoňová ČTK řekla, že nemůže informaci potvrdit ani vyvrátit. Vyjádření vedení Nexenu ČTK zjišťuje.

"Tvrdili, že stávka je nelegální, takže teď mají rozhodnutí soudu, že to tak není. Je to také vzkaz směrem k zaměstnancům, že se nemají čeho bát, protože jsou v právu," uvedl Ďurčo. Vyjádření soudu bylo podle něj zasláno odborové organizaci datovou schránkou. "Na včerejším (úterním) jednání nám o tom zapomnělo vedení nějak říct," poznamenal předseda. Odboráři se s vedením sešli, aby projednali požadavky vyplývající z kolektivní smlouvy. Cílem stávky je kolektivní smlouvu uzavřít. Zástupci firmy chtějí požadavky probrat s korejskými vlastníky podniku, podle odborů přislíbili odpověď do týdne.

Část zaměstnanců továrny Nexen pokračuje ve stávce mj. za vyšší mzdy

Druhý den pokračuje neomezená stávka části zaměstnanců továrny Nexen Tire u Žatce na Lounsku. Předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo dnes večer ČTK řekl, že ani na odpolední směnu stávkující zaměstnanci nedorazili. Vedení firmy nechce, aby se stávkující během své pracovní doby v továrně zdržovali. Odbory to považují za porušení právních předpisů. Část zaměstnanců jihokorejské výrobny pneumatik stávkuje s cílem uzavřít kolektivní smlouvu, v níž odbory žádají pro zaměstnance například zvýšení mezd. Společnost ve vyjádření pro ČTK uvedla, že připravuje zvýšení mezd od 1. března. O jak velké zvýšení půjde, zástupci firmy neuvedli.

"Fabrika teď podle informací od stávkových hlídek úplně stojí. Čekáme na reakci vedení firmy," řekl Ďurčo. Odboráři v továrně před rokem vyhlásili stávkovou pohotovost kvůli postoji korejských vlastníků firmy ke kolektivnímu vyjednávání. Ke stávce přistoupili poté, co zaměstnavatel odmítl smlouvu zprostředkovatele, tedy kompromisní dohodu mezi oběma stranami. Po úterní schůzce vedení firmy přislíbilo do týdne odpověď na požadavky stávkujících. "Dnes probíhá stávka bez problémů, ba naopak se přidali další zaměstnanci," uvedl předseda a připomněl, že se stávkou souhlasila nadpoloviční většina zaměstnanců. Aktivně se do ní přihlásilo více než 190 ze 1100 zaměstnanců.

Odbory tvrdí, že se mzdy části zaměstnanců nezvýšily od roku 2018. Firma naopak uvedla, že v minulosti všem pracovníkům platy zvedla. V úterním prohlášení její zástupci podotkli, že i přesto, že je podnik ve ztrátě, připravuje navýšení mezd k 1. březnu. Podle údajů z výročních zpráv ve Sbírce listin společnost v roce 2021 vykázala zisk po zdanění přes 709 milionů Kč, o rok dříve byla ve ztrátě 1,4 miliardy Kč.

Mezi požadavky odborů vycházející z kolektivní smlouvy patří mimo jiné zvýšení mezd o 8,3 procenta, dvacetiprocentní příplatek za noční směnu a víkendy nebo dvě koruny navíc k hodinové sazbě směnařů, uvedli už dříve odboráři. Nástupní mzda operátora výroby podle odborářů činí 22.700 korun. Průměrnou mzdu zaměstnanců firma neuvádí. Ráno ČTK oslovila nováčky, kteří dnes šli do zaměstnání poprvé. Jeden z nich řekl, že mu zaměstnavatel nabídl plat 30.000 korun hrubého. "To není vůbec špatný, navíc máte bonusy 2000 korun, když chodíte celý měsíc," podotkl Jakub Zollpriester, jenž nastupuje na pozici operátora. Stávkující pracovníci, které v úterý novináři před továrnou oslovili, výši mezd nechtěli uvádět. Odbory odhadují denní ztrátu podniku na 15 milionů korun a společnost podle písemného vyjádření pro MF Dnes až na 20 milionů korun denně.

Společnost Nexen Tire vyrábí pneumatiky pro osobní a lehká užitková auta. Firma s jihokorejským majitelem sídlí v Bitozevsi na Lounsku, v průmyslové zóně Triangle. Jde o největšího investora v této zóně na hranici Žatecka, Chomutovska a Mostecka.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je sobota 10. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď