Na mnichovském letišti byl zatčen Němec podezřelý z předávání informací Rusku

foto Služebna rakouské policie - ilustrační foto.

Berlín - Na mnichovském letišti byl zatčen německý občan podezřelý z vlastizrady a předávání tajných informací ruské zpravodajské službě. Informovalo o tom dnes podle agentur DPA a Reuters generální státní zastupitelství v Karlsruhe. Podle DPA byl muž zatčen v neděli a jde o komplice pracovníka Spolkové zpravodajské služby (BND), který byl zatčen v prosinci.

V neděli zadržený muž je podle žalobců podezřelý, že do Ruska převážel tajné informace, které získal dotyčný pracovník BND. V Rusku je pak předával tamní tajné službě.

Nově zadržený muž pracovníkem BND není. Na letišti byl zatčen po příletu ze Spojených států.

Pracovník BND Carsten L. byl zatčen v Berlíně 21. prosince kvůli podezření z vlastizrady. Podle státního zastupitelství je nyní obviněný Arthur E. podezřelý ze spolupachatelství na vlastizradě.

Vyšetřování bylo vedeno v těsné spolupráci s BND a s podporou amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). V pondělí byl obviněný předveden před vyšetřujícího soudce Spolkového soudního dvora (BND). Soudce nařídil vazbu.

Pracovník BND zadržený v prosinci podle vyšetřovatelů po ruském útoku na Ukrajinu pro Rusko získával informace, k nimž se dostal v rámci své práce. Státní žalobci tehdy uvedli, že šlo o státní tajemství ve smyslu trestního zákoníku. Prohledán tehdy byl byt podezřelého a další dvě nemovitosti patřící BND.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 27. září 2023

Očekáváme v 19:00 19°C

Celá předpověď