ČF uvede světovou premiéru Bimetalu i skladbu, kterou hrála na prvním koncertě

foto Česká filharmonie v pražském Rudolfinu na snímku z 23. prosince 2017.

Praha - Česká filharmonie (ČF) na svých třech koncertech 19. až 21. ledna v pražském Rudolfinu uvede světovou premiéru dvojkoncertu pro dva trombony pod názvem Bimetal, který pro první český orchestr napsal Miloš Orson Štědroň. Dále zazní Tři slovanské rapsodie, jejichž závěrečnou část jejich autor Antonín Dvořák v Rudolfinu 4. ledna 1896 dirigoval na prvním koncertě ČF. Program doplní Balada blanická Leoše Janáčka. Orchestr povede jeho hlavní hostující dirigent Tomáš Netopil. ČTK o tom informoval mluvčí ČF Luděk Březina.

Skladba Bimetal vznikla na popud ČF v několikaletém projektu objednávek soudobých skladeb renomovaných českých i zahraničních tvůrců. Sólisty dvojkoncertu pro dva trombony jsou dlouholetí členové ČF Lukáš Moťka a Robert Kozánek.

"Název Bimetal je drobnou slovní hříčkou – kromě nástrojového obsazení dvou trombonů pochopitelně vyjadřuje i známý fyzikální jev. Princip bimetalového pásu je založen na specifických vlastnostech dvou různých kovů, především jejich různé tepelné roztažnosti. Chtěl jsem tento princip akce a reakce přenést do hudebního světa a využít ohromné nástrojové možnosti dvou trombonů prostřednictvím formy dvojkoncertu, která nabízí souboj i souznění. Orchestr je velice důležitým partnerem, protože na něm záleží, jak se bude 'přepínat' mezi oběma trombony. Funguje jako jakýsi termostat mezi dvěma (trombonovými) kovy," uvedl skladatel Štědroň.

Koncert zahájí Janáčkova Balada blanická, která byla inspirována verši ze sbírky Selské balady Jaroslava Vrchlického. "Balada blanická je pro mne dílo, které ve své podstatě a výpovědi rozkrývá niternou Janáčkovu lyriku a poetičnost. Nad typicky dynamickou úsečností a drobnými fragmenty se klene bohatá linie spojující celou skladbu. Vždy je pro mne překvapující instrumentální invence Leoše Janáčka, který zde využívá neuvěřitelně širokou barevnou orchestrální škálu," podotkl dirigent Netopil.

Baladu blanickou uvedl v premiéře orchestr brněnského Národního divadla pod taktovkou Františka Neumana v březnu 1920 a byla věnována Tomáši Garriguu Masarykovi k jeho sedmdesátým narozeninám. Při této příležitosti Janáček poukázal na souvislosti mezi zvoleným tématem a konkrétními pasážemi z Masarykovy České otázky, zejména schopnost českého národa spojovat bojovného ducha s poddajností, což shrnul do hesla "v nás ať žije Žižka i Chelčický". Později Janáček Blanické rytíře přirovnal k zahraničnímu odboji, který dokázal definovat a po válce uskutečnit ideály samostatnosti a svobody.

ČF provedla Baladu blanickou naposledy v srpnu 2010 v londýnské Royal Albert Hall pod taktovkou Johna Eliota Gardinera.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 27. září 2023

Očekáváme v 17:00 20°C

Celá předpověď