V areálu dlouho nevyužívané roty u hranic v Českém lese dokončují nový resort

foto V areálu bývalé pohraniční roty v Železné u hranic s Německem vznikla ubytovací kapacita pro turisty, největší v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český les. Snímek ze 14. prosince 2022.

Železná (Domažlicko) - V areálu dlouho nevyužívané pohraniční roty v Železné u hranic s Německem se v dubnu otevře pro turisty ubytovací Resort Český les se 140 lůžky. Bude největší v Českém lese, který se má stát druhou nejnavštěvovanější oblastí Plzeňského kraje po Šumavě. Areál koupila od města Bělá nad Radbuzou česká rodinná firma FKCG, která v přírodě CHKO vybudovala za 30 let oboru a česko-německý park. Je tu velký potenciál v cestovním ruchu, řekl ČTK výkonný ředitel FKCG Ondřej Karhan.

Fotogalerie

"V tomto standardu i kvalitě služeb v Českém lese nikde nic podobného není, velké rekreační středisko Rybník zavřeli," řekl Libor Picka (STAN), starosta Bělé, pod níž Železná s několika stálými obyvateli patří. Rota byla v roce 1982 postavená na místě hřbitova a kostela, vojáci odešli v roce 1990. Město ji koupilo o 13 let později od státu a poté ji nabízelo neúspěšně soukromým investorům. Resort je projektem pro posílení cestovního ruchu, přitáhne návštěvníky i do dalších míst, řekl starosta. Pomůže podle něj i místním firmám.

Resort, půl kilometru od hraniční linie, bude mít 53 apartmánů s více než 140 lůžky. V hlavní budově roty bude 43 apartmánů, zbytek v protější bývalé německé škole, kterou FKCG jako zdevastovanou koupila od soukromníka a otevře ji v srpnu 2023.

"Rota musela projít kompletní rekonstrukcí, využili jsme jen skelet," řekl Karhan. Tříletou stavbu financují z vlastních zdrojů a úvěru, celkové náklady budou kolem 150 milionů Kč. Podle Karhana navazuje na to, co jeho otec se společníky v Železné vybudovali. Skupovali pozemky a před 20 lety otevřeli vedle roty volně přístupnou 160hektarovou oboru s muflony, daňky a sikami, rybníky a parkem Smíření.

"Už prodáváme pobyty na červen 2023," řekl Karhan. Ceny apartmánů budou začínat na 1700 Kč/noc. Němci by měli tvořit asi 40 procent hostů, v budově je konferenční sál a wellness. Skupina propojí resort s hotelem Ibis v Plzni, který provozuje společně s dalšími ubytovacími projekty po ČR. Hotel bude také sázet na kuchyni v restauraci, vařit bude z lokálních potravin

Zájem o lokalitu, která kvůli železné oponě nikdy nebyla turisticky využívaná, podle ředitelky resortu Karolíny Myslivcové bude. Lidé ocení přírodu a klid, oblast je protkaná cyklo- a pěšími stezkami. Resort shání 20 až 25 lidí. Stavby, které schvalovala Správa CHKO, budou využívat tepelná čerpadla a solární panely.

Český les je stále víc navštěvovaný. "Nechceme tu druhou Šumavu. S Destinací Český les a obcemi se snažíme, aby se lidé rozprostřeli po celé oblasti," řekl Picka, který je krajským radním. Hraničním přechodem Železná/Eslarn prochází Zlatá stezka, Svatojakubská cesta a cyklotrasy 37 a 36, blízko vede dálnice D5.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je sobota 10. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď