Vakcína proti opičím neštovicím má podle dat z Anglie účinnost 78 procent

foto Případ opičích neštovic. Ilustrační foto. 

Londýn - Jedna dávka vakcíny od dánské firmy Bavarian Nordic proti opičím neštovicím má podle dat z Anglie účinnost 78 procent. Podle místních úřadů jde o dosud nejsilnější doklad o účinnosti očkovací látky.

Počet případů opičích neštovic zůstává nízký, ale Světová zdravotnická organizace (WHO) tuto infekční nemoc nadále považuje za důvod k udržování nejvyššího stupně celosvětové výstrahy.

Nová analýza je založena na revidovaných datech k vakcíně z Anglie z období od 4. července do 3. listopadu, uvedla nyní britská agentura pro zdravotní bezpečnost (UKHSA). Jediná dávka vakcíny poskytuje ochranu 78 procent 14 dní od očkování. Očekává se, že druhá dávka poskytne ještě větší a déle trvající ochranu. Dosud bylo v Anglii podáno více než 55.000 dávek vakcíny, uvedla UKHSA.

Právě vakcína do Bavarian Nordic, která je v Evropě distribuována pod názvem Imvanex a v USA jako Jynneos, se dosud jevila proti opičím neštovicím jako nejvhodnější. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ji proti opičím neštovicím doporučila v červenci.

Opičí neštovice jsou poměrně mírné infekční onemocnění, které se původně vyskytovalo téměř výhradně v několika zemích západní a centrální Afriky, ale letos se prudce rozšířilo po celém světě. Pode amerického Centra pro kontrolu nemocí a prevenci (CDCP) bylo letos na světě zachyceno více než 80.000 případů nákazy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pátek 22. září 2023

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď