Premiér Fiala míní, že se energetickou krizi podaří stabilizovat

foto Premiér Petr Fiala zahájil 4. října 2022 Sněm Svazu průmyslu a dopravy v Brně.

Brno - Premiér Petr Fiala (ODS) míní, že se jeho vládě podaří různými kroky stabilizovat současnou situaci, která se vyznačuje především energetickou krizí a z ní plynoucí nejistotou. Zároveň však před zástupci firem na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně řekl, že neexistuje žádné rychlé, jednoduché a bezbolestné řešení. Vláda usiluje o celoevropské řešení, protože bez něj nelze nalézt dobré národní řešení. Kdyby nějaké dobré národní řešení už v nějaké zemi existovalo, tak ho vláda podle Fialy okopíruje, ale žádné takové nevidí.

Česko už určilo maximální ceny elektřiny a plynu pro domácnosti a malé a střední firmy, zástupci průmyslníků ale zdůrazňovali, že ve hře je stále řada velkých firem, které mají často velmi energeticky náročnou výrobu a v dohledu nevidí adekvátní pomoc. Většině firem vyprší fixace na energie na konci letošního roku. "Řešení se nalézt musí, jinak hrozí ukončování výroby a propuštění zaměstnanců," řekl viceprezident Svaz průmyslu a dopravy Jan Rafaj.

Fiala zmínil, že Česko už několik týdnů usiluje při českém předsednictví v Radě EU o celoevropské řešení, které pomůže i velkým firmám. Podle ministra průmyslu Jozefa Síkely (STAN) už se podařilo v EU schválit dvě normy, které zasahují do fungování energetiky. Jedna má zajistit dostatek plynu napříč Evropou v případě, že některé země budou mít nedostatek. Druhá upravuje využití nadměrných zisků z některých odvětví k přímé pomoci domácnostem a středním a malým firmám. "Máme v rukou nástroj, který umožňuje pomáhat bez notifikace. A ve středu na vládě schválíme opatření, které pomůže malým a středním firmám a s ohledem na sporné limity předpokládám, že budeme velkorysejší i v pomoci větším firmám. Je nám jasné, že bez pomoci neudržíme ekonomický růst, sociální smír a nebudeme moct pomáhat Ukrajině," řekl Síkela.

Uvedl, že do konce října by mělo být hotové i celoevropské řešení, které by pomohlo i velkým firmám. Vláda také dokončuje návrh, jak by mohl vypadat takzvaný kurzarbeit, tedy podpora firem, které nebudou moct vyrábět kvůli omezené dodávce plynu či v některých případech přeruší výrobu kvůli neúnosným cenám energií. Zároveň budou moct firmy získat peníze na vyšší ceny energií z dočasného krizového rámce, který by měl být prodloužený až do konce příštího roku. Obava velkých firem z toho, že pomoc nebude stačit, ovšem trvá, vyplývalo z vystoupení průmyslníků. "Chápeme, že je potřeba firmám pomoct, protože na nich česká ekonomika stojí," dodal Fiala.

Premiér při komentování energetické krize neopomenul zmínit, že za ni může Rusko a jeho prezident Vladimir Putin, který energie ve válce využívá jako účinnou zbraň proti Západu. "Dali jsme mu ji do ruky naší lehkomyslností. Potřebujeme mezinárodní spolupráci, protože sami na to nestačíme a nemáme žádné bezbolestné řešení. Kvůli neodpovědnému chování předchozích vlád nejsme energeticky zabezpečeni. Snažíme se jednat se sousedy a dalšími zeměmi a diverzifikujeme zdroje plynu a ropy," řekl Fiala. Podle něj je úspěchem jeho vlády, že se nyní debata zúžila na otázku ceny energií, nikoliv jejich dostupnosti.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je pátek 9. června 2023

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď