Skupina koaličních poslanců chce vzít 30 milionů Kč Hradu, kvůli Balákovi

foto Ilustrační foto - Bývalý ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák na snímku pořízeném 26. června 2019 v Lánské oboře na Kladensku.

Praha - Skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem chce odebrat prezidentské kanceláři 30 milionů korun na lesní hospodářství kvůli pravomocnému odsouzení ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek v Lánské oboře. Peníze by měly podle ohlášeného pozměňovacího návrhu k vládní rozpočtové novele jít na protidrogovou politiku a na podporu mládežnických spolků. Úpravu podpořili také Jakub Michálek (Piráti), Pavel Klíma (TOP 09), Pavel Žáček (ODS) a Ondřej Lochman (STAN).

Balák byl pravomocně odsouzen k tříletému vězení. Prezident Miloš Zeman mu udělil milost, Balák ve funkci zůstal. "Poslanecká sněmovna tímto návrhem reaguje na to, že ředitel Lesní správy Lány byl pravomocně odsouzen za manipulaci veřejné zakázky a navzdory tomuto rozsudku ve své funkci setrval. Sněmovna nemůže přehlasovat milost prezidenta republiky, může ovšem alespoň odejmout odsouzenému řediteli rozpočet na realizaci kapitálových výdajů," napsali koaliční poslanci ve zdůvodnění pozměňovacího návrhu.

Heller dnes ve Sněmovně uvedl, že návrh má vedle praktické roviny i rovinu symbolickou. Prezident podle něho nepracuje, nejezdí na zahraniční návštěvy, nepřijímá návštěvy a "svoji práci dělá možná na 15 procent". "Jeho okolí zneužívá tento stav a ve velkém utrácí za nic," řekl. Michálek označil navrhovaný přesun peněz za principiální a správný. Lesní správa Lány bude mít podle něho dost peněz na běžný provoz a nemělo by se stát, že by nebylo na platy zaměstnanců. Poslanec ANO Jan Volný k pozměňovacímu návrhu poznamenal, že při srovnání s jiným aktuálním děním, například s válkou na Ukrajině nebo s růstem cen energií, jde o titěrnou záležitost.

Skupina zákonodárců v čele Hellerem úpravu uplatní při dnešním druhém čtení vládní rozpočtové novely, jež zvyšuje schodek o 50 na 330 miliard korun. Pokud by ji Sněmovna v říjnovým třetím čtení schválila, prezidentská kancelář by letos přišla zhruba o dvě třetiny částky schválené pro letošní rok na její lesní hospodářství. Úřad vlády by na protidrogovou politiku dostal 12 milionů korun a ministerstvo školství na podporu mládežnických spolků 18 milionů korun.

V srpnu byl Balák nepravomocně odsouzen v jiné kauze týkající se hospodaření v Lánské oboře k peněžitému trestu a k dvouletému zákazu činnosti v organizacích, které spravují státní majetek.

Heller navrhoval při březnovém projednávání návrhu státního rozpočtu na letošní rok odebrat Hradu šest milionů korun kvůli Zemanovým dřívějším postojům. Peníze chtěl dát do vládní rozpočtové rezervy. V emotivním vystoupení tehdy Heller ve Sněmovně řekl, že Zeman léta podkopával bezpečnost Česka a systematicky podporoval Rusko. Sněmovna Hellerovu úpravu v závěrečném čtení návrhu rozpočtu zamítla.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 21. září 2023

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď