Dražba sbírky spoluzakladatele Microsoftu vynesla rekordních 1,6 mld. USD

foto Ilustrační foto - Miliardář, filantrop a hledač lodních vraků, spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen na snímku z roku 2001 na stadionu týmu Seattle Seahawks, který vlastnil.

New York - Dražba sbírky umění spoluzakladatele americké softwarové společnosti Microsoft Paula Allena vynesla po jejím druhém a závěrečném dni přes 1,62 miliardy dolarů (38,7 miliardy Kč). Je to dosavadní aukční rekord v případě umělecké kolekce, informovala dnes stanice CNBC.

Sbírku tvořilo 150 pečlivě vybraných děl tvůrců od renesance až po současnost, přičemž pět obrazů se v aukční síni Christie's prodalo za více než 100 milionů dolarů (2,4 miliardy Kč). Po prvním dni činil součet hodnoty prodaných děl z Allenovy sbírky 1,5 miliardy dolarů.

Nejdráže prodanou položkou se stalo plátno impresionisty Georgese Seurata s názvem Modelky z roku 1888, za nějž nový majitel vydal 149,2 milionu dolarů (3,6 miliardy Kč) včetně poplatků. Některá díla se prodala za troj- až čtyřnásobek vyvolávací ceny. V případě několika umělců včetně Vincenta van Gogha, Edwarda Steichena a Gustava Klimta šlo o rekordní částky, za které byla jejich díla kdy vydražena.

Allen, který zemřel v roce 2018 ve věku 65 let, svou sbírku budoval desítky let a v závěti stanovil, aby výtěžek z prodeje putoval na charitu. Allen patřil stejně jako druhý zakladatel Microsoftu Bill Gates k magnátům, kteří se rozhodli značnou část svého jmění věnovat na dobročinné účely.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 23. září 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď