Covidové pasy: Parlament rozhodl o využití zrychleného legislativního postupu

foto Turisté s rouškami v římském Koloseu.

Evropský parlament bude schvalovat vytvoření digitálního zeleného certifikátu v rámci tzv. postupu pro naléhavé případy. Certifikát by měl od léta zjednodušit cestování během pandemie.

Poslanci poměrem hlasů 468 (pro): 203 (proti): 16 (zdrželo se hlasování) podpořili návrh, aby budoucí právní předpisy umožňující vytvoření digitálního zeleného certifikátu, známého rovněž jako covid pas, byly projednány prostřednictvím takzvaného postupu pro naléhavé případy. Postup pro naléhavé případy umožňuje rychlejší schvalování návrhů Evropské komise Evropským parlamentem, při plném respektování demokratických postupů a pravomocí EP.

Většina poslanců, kteří se zúčastnili středeční plenární rozpravy, podpořila plán na urychlené vytvoření digitálního zeleného certifikátu s cílem usnadnit bezpečný volný pohyb občanů v rámci EU během pandemie covid-19. Tento certifikát by podle návrhu komise měl obsahovat informace o očkování cestujícího proti covidu-19, o negativním výsledku testu nebo o překonání infekce covid-19. Část poslanců však zároveň zdůraznila, že nové právní předpisy musí obsahovat dostatečné záruky v oblasti ochrany osobních a zdravotních údajů. Někteří poslanci rovněž odmítli diskriminaci osob, které nebudou očkovány.

Pokračování na dubnovém plénu

Parlament by měl na příštím plenárním zasedání, které se bude konat ve dnech 26. až 29. dubna, přijmout svůj mandát pro jednání s Radou (ministrů) EU o konečném znění nových právních předpisů, jež může zahrnovat případné pozměňovací návrhy poslanců. Výbor EP pro občanské svobody může jakožto příslušný výbor následně požádat, aby mu byl pozměněný legislativní návrh vrácen s cílem zahájit jednání s Radou EU. Výsledek těchto jednání by měl být schválen v podobě kompromisního legislativního návrhu oběma zákonodárci – Evropským parlamentem i Radou (ministrů) EU.

Evropská komise předložila návrh nařízení na vytvoření digitálního zeleného certifikátu dne 17. března 2021 s cílem usnadnit bezpečný volný pohyb občanů v rámci EU. Součástí balíčku je i návrh samostatného nařízení, které se týká občanů třetích zemí s oprávněným pobytem nebo bydlištěm v EU.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 27. září 2023

Očekáváme v 19:00 19°C

Celá předpověď