20 let v NATO: Realita, jíž si musíme vážit, říká hlavní organizátor konference

foto Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000.

Česká republika je v NATO, nejefektivnější obranné alianci, v níž jsme kdy byli, 20 let. To je déle, než trvala první republika. Časový rekord zatím drží členství ve Varšavské smlouvě, ve které jsme setrvali až do pádu komunistických režimů plných 34 let. Česká republika stráví tedy stejně dlouhé období v NATO, po jaké byla ve Varšavské smlouvě, v roce 2033.

Ve spolupráci s ČTK jsme připravili speciální vydání magazínu zajímavých kontextuálních informací. Ilustrují vstup a členství České republiky v NATO, stejně jako vlastní založení Severoatlantické aliance a Varšavské smlouvy.

Speciální příloha PDF

    Speciální přílohu si můžete stáhnout zde.

Při přemýšlení o obsahu mého úvodního slova mne napadlo, že opět připomenu svou poznámku z března 2014, a to nikoliv z důvodu, že bych snad neměl co nového říci nebo že by se nic významného od té doby nezměnilo. Nýbrž proto, že ji dnes považuji za aktuálnější, než před pěti lety.

Před dvaceti lety jsem ještě jako novinář dělal reportáž z česko-slovenského pomezí. Lidem na obou stranách hranice jsem tehdy pokládal stejnou otázku: Jak byste reagovali, kdyby vám někdo před pouhými deseti lety, v polovině března 1989, řekl, že za deset let nebude komunismus. Že nebude existovat Sovětský svaz a ani Československo a že přesně v těchto místech povede východní hranice

Severoatlantické aliance, jíž bude Česká republika členem, a Slovensko nikoliv? Patrně by se na mě všichni v lepším případě podívali s pochopením a úsměvem na rtech, v tom pravděpodobnějším by mne považovali za provokatéra StB.

To, co by se v březnu 1989 jevilo jako absolutní sci-fi, se stalo realitou, jíž bychom si měli vážit a zasazovat se o její zachování.

Hlavním odborným tématem konference, připomínající vstup naší země do NATO, je vztah mezi bezpečností a ekonomikou. Jsme přesvědčeni, že bezpečnost je základním předpokladem ekonomické prosperity.

Myslím, že můžeme říci, že „Naše bezpečnost není samozřejmost“ a současně dodat, že „Bez bezpečnosti není ekonomické prosperity“.

Zbyněk Pavlačík

CEO a spoluzakladatel Jagello 2000

Organizátorem konference Národní bezpečnost není samozřejmost je Spolek Jagello 2000. Ten je v České republice lídrem komunikační strategie členství v Severoatlantické alianci a bezpečnostní politiky obecně a podílí se rovněž na projektech zaměřených na Evropskou unii. Hlavním cílem sdružení je informovat veřejnost o bezpečnostní politice a transatlantických vztazích.

Letošní konference je už šestou v pořadí a je věnována především 20. výročí vstupu do NATO. Web konference: www.nbns.cz

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je čtvrtek 21. ledna 2021

Očekáváme v 9:00 -1°C

Celá předpověď