Česko posiluje spolupráci s Kanadou

foto Ilustrační foto - Bombardier

Světové letecké centrum Kanadu, která pátým největším výrobcem letadel a leteckých komponentů na světě, reprezentuje především průmyslový koncern Bombardier. Společnost sídlí v Montrealu a dodává z pozice světové trojky na trh letouny a kolejová vozidla. Založena byla v roce 1942 pod názvem L'Auto-Neige Bombardier Limitée. Prvním produktem byl sněžný pásový automobil B7.

Pilířem české letecké spolupráce s Bombardierem je Aero Vodochody Dodává náběžné hrany křídel pro projekt Bombardier CSeries. Zásadní je, že tato česká firma hraje v projektu roli partnera pro sdílení rizik, protože většina podniků v současnosti nestojí o pouhé dodávky.

Posílení výrobní a technologická spolupráce a příležitost pro české firmy vstoupit do dodavatelského řetězce Bombardieru a dalších kanadských subjektů, stejně jako možnosti kanadských investic v České republice byly hlavními tématy rozhovorů mezi zástupci kanadských a českých leteckých podniků během březnové incomingové mise. Odborníci z Kanady navštívili 15 tuzemských leteckých výrobních závodů a vývojových institucí a potkali se ze zástupci více než dvaceti dalších firem z oboru na akcích v Praze, Brně a Kunovicích.

„Podařilo se nám do Čech dostat zástupce devíti firem a kanadských institucí a jsou to hlavní hráči. Patří mezi ně Bombardier, MHI Aerospace Canada, CAE a Cyclone MFG a další,“ uvedl pro portál BusinessInfo vedoucí oddělení Amerik ministerstva průmyslu a obchodu Matyáš Pelant.

„Podařilo se nám představit Českou republiku jako zemi, která je schopna zajistit vývojově i výrobně kompletní cyklus pro vlastní letadla a která rovněž úspěšně participuje na výrobních programech všech globálních hráčů v leteckém sektoru,“ komentoval průběh a výsledky týdenní incomingové mise kanadských expertů náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl.

Kanada je zároveň prioritní zemí z pohledu investičního potenciálu v leteckém oboru. Významnou kanadskou investicí, o níž se zasadil český stát prostřednictvím agentury CzechInvest, je evropská centrála Bell Helicopter, která má pražskou adresu.

Embraer si vybral transportní stroj KC-390

Brazilský kolos Embraer, v níž drží zlatou akcii tamní vláda, čeká zřejmě společná budoucnost s americkým Boeingem. Ten oznámil, že chce převzít od Embraeru jeho komerční aktivity. Vojenská výroba by zůstala pod kontrolou Embraeru, což byl od začátku požadavek Brazílie.

Boeing zájem o brazilskou společnost projevil už v prosinci.

Pokud tamní kabinet plán schválí, mohl by být akcionářům představen v dohledné době. Díky vzájemné provázanosti by se Boeing stal největším světovým výrobcem letadel pro 70 až 130 pasažérů, uvedla agentura Reuters.

Českým mostem do Brazílie je v tomto případě opět Aero Vodochody, které má s kanadským podnikem uzavřený kontrakt na vývoj a výrobu částí nového víceúčelového vojenského transportního letounu Embraer KC-390. Pro Aero je to druhý program pro sdílení rizik.

Toto letadlo, jehož prototyp přistál ve Vodochodech v červenci před dvěma lety, bylo vyvinuto na objednávku brazilské armády pro plnění celé řady úkolů. Přepraví až 26 tun materiálu, 80 cestujících nebo více než 60 parašutistů. Poskytne tankování za letu, dokáže monitorovat vzdušný prostor nebo se proměnit v létající nemocnici.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 21. září 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď