15 let spolu - co dali Češi EU a naopak

foto Vlajka Evropské unie. Ilustrační foto.

Češi jsou už patnáct let členy Evropské unie - největšího politického a obchodního bloku světa. Z nováčků se stali zkušení harcovníci, kteří v rámci svého členství v Evropské unii spolurozhodují o jejím fungování a ovlivňují světové dění. Co jim tato cesta přinesla? Jaké peripetie, úspěchy a překvapení v sobě skrývala? Co přinesl onen pomyslný „velký třesk” – tedy historicky největší rozšíření Evropské unie o tehdy deset nových členů – celé Evropě? A jaké jsou další perspektivy?


Pražské Zastoupení Evropské komise v ČR připravilo na 29. dubna, tedy přesně dva dny před 15. výročím našeho vstupu do unie, ojedinělou konferenci „15 let v EU – Příběh české ekonomiky”, na níž se bude bilancovat, vzpomínat i předpovídat. Pozvání přijaly osobnosti, jejichž jména jsou s českým účinkováním v EU nerozlučně spjata. Za všechny jmenujme například Vladimíra Špidlu, který byl v době vstupu do EU českým premiérem, nebo Pavla Teličku, hlavního vyjednávače přistoupení a prvního českého eurokomisaře. Příběh české ekonomiky v unii zhodnotí celá řada ekonomů, aktivních podnikatelů a zahraničních expertů.

„Česká ekonomika je v kondici, kterou jí leckdo závidí. Životní úroveň měřená HDP na obyvatele je nyní už na 90 procentech průměru EU, máme nejnižší míru nezaměstnanosti v celé unii. Řada lidí si přitom neuvědomuje, že členství na tom má podíl – třeba tím, že české firmy mohou v rámci EU snáze obchodovat a mají také přístup k novým technologiím nebo k financování," říká Pavlína Žáková, ekonomická expertka Zastoupení Evropské komise v České republice.

Mediálním partnerem konference a jejím zprostředkovatelem v podobě přímého videopřenosu bude Česká tisková kancelář, veřejnoprávní agentura se 100letou tradicí a očitý svědek všech důležitých událostí. Přenos, který bude součástí projektu „15 let spolu – Co dali Češi EU a naopak”, bude možné sledovat na webu ČTK Českénoviny.cz., stejně jako na webu Zastoupení Evropské komise https://ec.europa.eu/czech-republic/home_cs. Záznam bude poté k dispozici tamtéž. Uvedené webové stránky budou postupně přinášet všechny potřebné informace o konferenci, stejně jako další materiály k tématu “15 let spolu”.

Konference "15 let v EU – Příběh české ekonomiky" bude první z akcí, kterými chce Zastoupení Evropské komise v ČR připomenout 15. výročí členství. Další akce jsou plánovány v měsíci květnu, včetně tradičních oslav Dne Evropy na Střeleckém ostrově 9. května.
   
      
                               
          

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 21. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď