Globální stávka žen na náměstí Míru

PRAHA 8. března (PN) - Dnešní den, kdy se léta slavil Mezinárodní den žen, si Feministická skupina 8. března vybrala na uspořádání shromáždění. Odpoledne od 15:00 se na náměstí Míru v Praze 2 uskutečnilo shromáždění v rámci celosvětové akce Globální stávka žen. Na místě byly instalovány infostánky ženských a antiautoritářských organizací, dětský koutek a pódium. Akci, které se zúčastnilo na dvě stě lidí, dozírala Městská policie.

"Žijeme v systému založeném na nerovnosti a vykořisťování," řekla dnes k akci PN Linda Sokačová, mluvčí sdružení. "Odmítáme honbu za ziskem, bezohlednou konkurencí, sociální nerovností, konzumní způsob života. Chceme společnost založenou na rovnosti a sociální spravedlnosti bez ohledu na pohlaví, věk, etnickou a národní příslušnost a sexuální orientaci," doplnila.

V řadě informačních letáčků představitelky hnutí si přítomní mohli přečíst hodnotící názory na současnou společnost, ale i záměry na její změnu. Například Feministická skupina 8. března usiluje mimo jiné o společenské ocenění neplacené práce žen i mužů, rovnoměrné rozdělení péče o děti a domácnost mezi muže a ženy, o odstranění diskriminace na pracovním trhu, vyšší příspěvky na mateřské a rodičovské dovolené, konec mýtu jediné krásy, odmítají zneužívání lidského těla v reklamách a médiích a usilují o větší účast žen při rozhodování o věcech veřejných. Nejedná se ale o zapojení žen do politických stran.

Večer od 20:00 akce pokračuje benefičním koncertem v klubu OO7 na Strahově, kde vystoupí skupiny Sto zvířat, The Chancers a Fast Food.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je sobota 30. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď